jan palaščák - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jan palaščák, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jen pár týdnů před tím, než loni v létě kulminovaly rekordní ceny energií na burze, premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že stát hodlá ovládnout klíčové elektrárny v zemi. Energetikům tím dal jasnou zprávu, že je v plánu zestátnění nebo minimálně rozdělení polostátní skupiny ČEZ. Od té doby vláda dodržuje přísné informační embargo. Většina analytiků se nicméně shoduje, že stát svou roli v ČEZ nakonec pravděpodobně posílí, minimálně v oblasti jaderné a dost možná i uhelné energetiky. Mělo by to své výhody i ...
V únoru jsme si připomněli smutné první výročí války na Ukrajině, další výročí není tak jasně uchopitelné, ale přibližně nyní lze říct, že jsou to dva roky od zahájení války energetické. Přežily ji velké energetické firmy, spotové trhy s fyzickou elektřinou i spotřebitelé.
Z prvních reakcí na sociálních sítí vyplývá, že většina osobností českého byznysu je s výsledkem prvního kola prezidentských voleb spokojená. Podnikatelé podporovali zejména občanské kandidáty Petra Pavla a Danuši Nerudovou, jejíž voliči budou ve druhém kole hlasovat proti Andreji Babišovi (ANO).
Deník E15 požádal podnikatele a šéfy firem o vyjádření, jak vnímají výsledky voleb v místě svého podnikání i na celostátní úrovni, jak ovlivní jejich byznys a co od nových koalic očekávají.
Přibližně stejnou sumu, jakou si vyžádal první rok boje s covidem, zaplatí stát za zastropování cen energií pro domácnosti, živnostníky, školy či nemocnice a za pomoc velkým firmám. Je to spíše optimistický odhad. Vláda předpokládá, že 130 miliard korun půjde na dotace maloodběratelům a 30 miliard zamíří na pomoc osmi tisícovkám podniků se zvýšenou spotřebou plynu a elektřiny. Odborníci míní, že to nebude stačit.
Vláda už nespoléhá na evropské řešení a pojistila si energetickou stabilitu vlastním zastropováním cen elektřiny i plynu. Jedna kilowatthodina silové elektřiny tak bude stát nejvýše šest korun a v případě plynu to budou tři koruny včetně daně. Státní pomoc domácnostem a malým a středním firmám, takzvaným maloodběratelům, podle odhadu vlády nevyjde na víc než 130 miliard korun, někteří analytici se ale obávají, že to může být i výrazně více.
Uchazeči o řetěz pražského primátora nabízejí voličům možná řešení energetické krize. Vedle přímé finanční pomoci lidem je jedním z často diskutovaných témat získání větší kontroly nad akciovou společností Pražská energetika (PRE), především nad její distribuční částí. Firmu z necelé poloviny vlastní Praha, přesněji Pražská energetika Holding, kde má město 51 procent. Nejvýznamnějším akcionářem samotné PRE je německý koncern Energie Baden-Württemberg. Odborníci míní, že pro odkup přinejmenším části ...
Energetická krize podobně jako ta covidová přináší stále více dříve nemyslitelných opatření. Hrozící nedostatek energií ve veřejném sektoru chce vláda řešit zřízením státního obchodníka s energiemi, který by nakupoval a prodával energie samosprávám, nemocnicím či třeba školám. Fungovat musí už od ledna, kdy mnohým z nich končí smlouvy se zafixovanými cenami. Podle odborníků by bylo ideálním řešením zestátnění ČEZ, na což je ale v tuto chvíli pozdě. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) míní, že by...
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po měsících přešlapování na místě přednesl návrh, který usiluje o řešení cen energií přímo na burze. Chce zastropovat ceny plynu pro výrobu elektřiny a následně plynovým elektrárnám kompenzovat vyšší náklady, což má platit pro celý propojený středoevropský trh. Dotace plynových elektráren by se sice ve finále propsaly do cen koncových spotřebitelů, ale ti by přesto měli ve výsledku platit méně.
Hranice mezi veřejným a soukromým se často stírají, zamlžují, stávají se nepřehlednými, ale ekonomie pro toto chování již od dob školy veřejné volby má své vysvětlení – zpravidla vždy lze dohledat koncového beneficienta takového jednání. Ano, jednání, nejde o to, co je přiznaný záměr (natož veřejně přiznaný), jde o to, co je záměr dokonaný Vaší aktivitou, jak již před sto lety vysvětloval ve Vídni Mises a v sousedním Brně Engliš: lidské jednání je vždy účelné.