jan žižka čez - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jan žižka čez, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Autoři nové Státní energetické koncepce nejspíš dospějí k tomu, co už věděli jejich předchůdci v roce 2015 – Česko bude v příštích desetiletích potřebovat čtyři nové velké jaderné reaktory. Čím dříve budou stát, tím lépe. Otázkou zůstane, proč tedy zdejší vlády tolik let přešlapovaly na místě. Výstavba prvního z velkých reaktorů je stále v přípravné fázi. Původně měl vyrůst v Temelíně, nyní na něj čekají v Dukovanech.
Někdejší vůdce polské opozice Jan Rokita před osmnácti lety vysvětloval autorovi tohoto článku, proč má Česko lepší silnice než Polsko. Češi podle něj byli ochotni investovat do veřejné infrastruktury, zatímco v Polsku tradičně zůstávalo více peněz v kapsách jeho obyvatel. Z dnešního pohledu zní tehdejší Rokitova slova jako zcela odtržená od reality. Polsko od té doby masivně budovalo dálnice, zatímco Česko silně zaostalo.
Podívejte se na Francii, zaznívá v českých debatách o transformaci společnosti ČEZ. Dominantní francouzská elektrárenská společnost EDF se zbavuje minoritních akcionářů a míří do stoprocentního vlastnictví státu. Jenže transformace EDF je bolestivý proces plný politických, sociálních i právních sporů. Francouzská vláda se s ním trápí řadu let. A přeměna EDF, v níž podobně jako v případě společnosti ČEZ drží většinový podíl stát, ještě zdaleka není u konce.
Světová jaderná energetika má v současnosti dva nepřehlédnutelné lídry. Zdaleka nejvíc nových reaktorů stavějí ve vlastní zemi Číňané a mají našlápnuto také k tomu, aby se sami stali exportní velmocí. Přeborníkem ve výstavbě atomových elektráren na zahraničních trzích je zase ruský Rosatom. Konkurenti z dalších států se s tímto stavem pochopitelně nechtějí smířit – notabene v době, kdy je stále zřetelnější, že se „jádro“ stává klíčovou technologií budoucnosti. Bez velkých ani malých reaktorů nebude možné ...
Automobilový průmysl byl třicet let tahounem hospodářského vzestupu střední Evropy. Vrcholná éra spalovacích motorů se po pádu komunismu stala pro země visegrádské čtyřky skvělou příležitostí, kterou do značné míry dokázaly využít. Nyní přichází velký třesk – po covidové krizi bude v příštích letech následovat celoevropský přechod k elektromobilitě. Ani střední Evropa se nevyhne přeskupování dodavatelských řetězců. Zdejší početní výrobci dílů pro automobilky si to mohou velmi jednoduše spočítat – ...
Společnost Électricité de France (EDF) se před desítkami let stala tím, co Francouzi hrdě nazývají národním šampionem. Po ropných šocích v sedmdesátých letech vybudovala 58 atomových reaktorů a Francie převzala v jaderné energetice roli světového lídra. V dnešní době se dosavadní model dominantní energetické společnosti ukazuje jako neudržitelný. Francouzská energetika čelí jednomu problému za druhým a vláda chce firmu EDF restrukturalizovat do tří různých podniků, ale pod střechou jednotného holdingu.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
Fandové elektromobilů přesouvají pozornost z Asie a Ameriky do Evropy. Právě starý kontinent očekává v příštích letech největší růst prodeje automobilů „na baterky“ – vzhledem k přísným emisním normám i zeleným stimulům. Evropě ale hrozí, že z takového boomu budou nejvíc těžit asijské firmy, které už mají ve výrobě baterií velký náskok.
Winston Churchill vycházel z přesvědčení, že liberální demokracie je nejhorší způsob vlády – i když neexistuje žádný lepší. Pokud se dnes podobným způsobem podíváme na budoucnost energetiky, snadno dojdeme k závěru, že i tady vybíráme ze samých špatných řešení.
Končí doba uhelná, prohlašuje ministr životního prostředí Richard Brabec. Fajn. Bylo by ale také dobré vědět, jaká nová éra začíná. Budoucnost se zatím v Česku jeví jako doba značné nejistoty.