japonsko přebytek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu japonsko přebytek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2021 se stává rokem velkých šancí – nové vakcíny proti koronaviru by mohly zamezit dalšímu šíření pandemie a nepřímo nastartovat světovou ekonomiku. Zároveň však přinášejí hrozbu nového štěpení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Je zjevné, že rozvojové státy budou mít k vakcínám daleko horší přístup. A rozvinuté země čelí výtkám, že odmítají jejich spravedlivou distribuci v globálním měřítku.
Hranice mezi Francií a Británií se od půlnoci otevírají pro Francouze i občany všech členských zemí Evropské unie, pokud předloží negativní test na koronavirus. Do Francie se od středy budou moci s negativním testem dostat též Britové a občané třetích zemí, kteří v některé ze zemí EU trvale žijí. V Británii panovaly obavy, že pokud by uzávěra trvala déle, bude to mít dalkosáhlé důsledky.
Rok 2020 definitivně změní definici ropného šoku. Svět už netrápí nedostatek černého zlata, ale jeho hrozící přebytek. Potíže zemí, které jsou na těžbě ropy závislé, mohou vést k novým geopolitickým otřesům. Těžaři si lámou hlavu, jak pustit na trh více suroviny, a přitom nedopustit, aby se opakovala cenová pohroma z letošního jara. Tehdy se ukázalo, že ropa může mít krátkodobě i zápornou hodnotu.
Japonský letoun Mitsubishi A6M, proslulý jako Zero, který japonské ozbrojené síly zařadily do služby 1. července 1940, se stal patrně nejznámějším bojovým letounům druhé světové války. Na tichomořském bojišti se objevil ještě předtím, než císařské námořnictvo v prosinci 1941 napadlo americkou základnu Pearl Harbor. Ve službě vydržela Zera do konce války. Japonci jich vyrobili kolem jedenácti tisíc, ale do dnešních dnů se jich dochoval pouhý zlomek.
Krachující veřejné finance se mohou stát dalším symbolem koronavirové ekonomické krize. Horkým kandidátem na nezáviděníhodnou pozici „lídra“, o němž se bude v této souvislosti mluvit nejvíce, je Argentina – země, která už v minulosti zažila řadu finančních šoků. Vyspělé ekonomiky světa nejsou zdaleka v takové situaci jako Argentina, ale i je budou nabobtnalé vládní dluhy ještě dlouho tížit.
Velkou politickou show zažili minulý týden účastníci klimatického summitu OSN v New Yorku. Jasnější signál o budoucím vývoji energetiky a dopravy ale přišel z Tokia, kde byl v centru pozornosti vodík. Japonci získali na jednání ministrů 30 zemí světa podporu pro prosazování vodíkové energie v globálním měřítku.
Sice se zpožděním, ale přece – americké ministerstvo financí oficiálně označilo Čínu za měnového manipulátora. Mělo se tak dle předvolebních slibů stát již první den Trumpa v úřadu, ale lehký skluz mu jeho příznivci jistě odpustí. A určitě je nebude moc zajímat, že pokles hodnoty čínské měny v posledních měsících neodráží ani tak snahu Číňanů natřít to Americe skrze umělé oslabování měny, nýbrž snahu Trumpa natřít to Číňanům skrze cla.
Stál u kolébky někdejší velké naděje českých investorů jménem pražská burza. Co kdysi vypadalo jako zdárně rostoucí dítě ekonomické transformace, po letech z různých důvodů vyhaslo. Zázračný šém, kterak český parket znovu probudit k životu, se přitom hledá jen těžko. „Jsme prostě ve střední Evropě, jsme největší šetřílkové a největší konzervativci ze všech. Německo je podobné, je jen větší, významná část ekonomiky je ale stejně tak v rukách rodin a není na burze,“ uvádí šéf společnosti Conseq Investment ...
V dnešní době mnohdy přepálených cen aktiv a nízkých výnosů se těžko hledá něco přímo „zralé na nákup“. Přesto se dají objevit měny a komodity, které mají potenciál připsat si slušné zisky, a to zejména kvůli tomu, že na dnešní stále ještě hodně optimistickou dobu nejsou dostatečně in.
Ekonomové jsou notoricky špatní věštci. Zkusme však přesto vytáhnout křišťálovou kouli, respektive sem tam i hezky zakulacená čísla, a povězme si, jakou cestou se v roce 2019 tato čísla vydají. Půjdou do kopce, po stolové hoře, nebo zahučí do rokliny?