jaroslav čížek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jaroslav čížek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Extrémní vlně zájmu českých firem o úvěry v eurech je prozatím zřejmě konec. Během prvního čtvrtletí totiž tuzemské banky poskytly domácímu byznysu o pětinu menší objem nových půjček ve společné měně než o kvartál dříve. Oproti rekordnímu zájmu během loňského léta pak banky otevřely firmám dokonce o bezmála čtyřicet procent méně nových euroúvěrů. Vypovídají o tom předběžné statistiky regulátora týkající se nově schválených firemních půjček v eurech. Důvodem je nejmenší atraktivita eura vůči koruně za téměř...
Dva roky pandemických uzávěr způsobily, že si mnoho profesí zvyklo pracovat z domova. To ovšem přineslo nové problémy, které se týkaly zejména zajištění bezpečnosti vzdáleného připojení k interním systémům firem, kde mohou být citlivá data. Právě na tomto předpokladu vyrostl ústecký startup GoodAccess, který nyní získává svou druhou investici v hodnotě 30 milionů korun. Peníze do technologického startupu posílají fondy Nation 1 a Fazole Ventures.
České podniky letos naplno propadly kouzlu levných europůjček. Jak vyplývá z posledních dat centrální banky, od počátku roku do konce července nabrali tuzemští byznysmeni nové úvěry ve společné měně v hodnotě 183 miliard korun, o 112 procent vyšší než ve stejném období loni. Nejsilněji přitom firmy přepínaly na euro v posledních měsících, jen od května do července si napůjčovaly téměř sedmkrát více eur než loni. Tuzemský byznys bez ohledu na velikost tlačí na to, aby eura nabral co nejdříve, úroky totiž ...
Divoký boj České národní banky s inflací vyhloubil na domácím úvěrovém trhu propast mezi korunou a eurem. Strmý růst sazeb v uplynulých měsících totiž dramaticky prodražil půjčky v české měně. Půjčka v korunách koncem března přišla firmy na úrocích čtyřikrát dráže než půjčka v eurech a rozdíl v nákladnosti obou měn se dále prohlubuje. Stále více tuzemských firem včetně těch největších si proto raději než v korunách začíná půjčovat ve společné měně. Výsledkem byl v závěru prvního čtvrtletí historicky ...
Čeští investoři velmi rádi zhodnocují volné peníze v nemovitostech nejen přímo, tedy nákupy bytů či rodinných domů a vil, ale i nepřímo prostřednictvím realitních fondů. Jejich popularita v posledních letech svižně roste.
Tuzemským podnikům se rýsuje dlouho nepoznaný problém. Dramaticky se jim prodražilo financování poté, co centrální banka ostře utáhla měnové šrouby. Banky si podle posledních statistik regulátora na sklonku loňského roku říkaly za své peníze v průměru o nejvyšší úrok od roku 2008, tedy od vrcholící globální finanční krize. Firmy tak koncem listopadu, dokonce před posledním prosincovým zvýšení sazeb, platily takřka 4,5procentní roční úrok. To je třikrát více než na počátku loňského roku. Brzdou drastického ...
Svaz průmyslu a dopravy kvůli dopadům covidové krize zhoršil odhad růstu českého hrubého domácího produktu pro letošní rok na 2,4 procenta. Důvodem jsou problémy s logistikou, chybějící součástky a rapidní zdražení řady vstupů. Následující rok by měl být lepší, průmyslové firmy podle průzkumu svazu očekávají růst počtu zakázek a zisků. Růst HDP v roce 2022 by se mohl přiblížit čtyřem procentům, odhadl svaz. V červnu svaz předpokládal pro letošní rok ekonomický růst meziročně o tři až 3,5 procenta.
Česká národní banka se ve čtvrtek podle všeho pokusí zbrzdit inflaci vyššími úroky, tedy zdražením peněz. Trh ovšem centrální banku dávno předběhl, firmám tak například výrazněji zdražují úvěry už od června. Důvodem je růst sazeb na mezibankovním trhu, od něhož se odvíjejí úvěrové sazby českému byznysu. Peníze jsou na něm nejdražší od loňského března, a to v důsledku sázky na nejsilnější jednorázové utažení měnové politiky ČNB od roku 1997.
Digitalizace státní správy, zdravotnictví nebo školství a přístup co největšího počtu lidí k vysokorychlostnímu internetu, který „bude dostupný i v té nejzapadlejší chalupě“. To byly cíle, které si před čtyřmi roky vytkla vláda Andreje Babiše (ANO). Přestože začaly fungovat Portál občana, elektronická daňová přiznání, e-neschopenky nebo e-recepty, zůstává čtyři roky starý plán s názvem Digitální Česko z velké části na papíře.
České společnosti jsou většinou spokojené se svými finančními rezervami. Výjimkou jsou malé firmy do padesáti zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SPD ČR) pro deník E15.