jemenský přístav - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jemenský přístav, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rijád, klíčový účastník konfliktu, čelí po vraždě novináře Chášukdžího mezinárodnímu tlaku na ukončení krveprolití.
Vojáci mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií dobyli letiště v jemenském přístavním městě Hudajdá, které se již několik dní snaží ovládnout s pomocí sil loajálních exilové vládě. Oznámila to agentura Reuters s tím, že oblast teď ženisté zbavují min.
Při útoku na jeho konvoj byl zabit guvernér jihojemenské provincie Aden, o život přišlo i několik jeho osobních strážců. K atentátu se později přihlásila skupina Islámský stát (IS). V prohlášení uvedla, že její bojovníci odpálili výbušninu nastraženou v autě při průjezdu konvoje guvernéra Džafara Saada rezidenční čtvrtí Tavahí.
Jemenské vládní síly vybavené obrněnými vozy dodanými arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií zahájily ofenzivu s cílem vytlačit šíitské povstalce z města Zindžibar. Útok na toto správní středisko provincie Abján, ležící východně od Adenu, je veden ze severu a z jihu, uvedly podle agentury AFP vojenské zdroje. Při výbuchu bomby nastražené v autě na vojenské základně na jihu země zahynulo 15 příslušníků vládních sil.
Jihojemenský přístav Aden byl po čtyřech měsících bojů osvobozen od šíitských povstalců. Oznámil to dnes na Facebooku jemenský viceprezident a předseda vlády Chálid Baháh. Místní obyvatelé a bojovníci ale tvrdí, že drobné střety s rebely ještě pokračují na západě města.
Koalice pod vedením Saúdské Arábie oznámila novou fázi vojenské operace proti šíitským povstalcům v Jemenu. Vzdušné útoky nahradí operace s názvem Navrácení naděje, informoval mluvčí koalice generál Ahmad Asírí. Země pod vedením Saúdské Arábie se zaměří na posilování bezpečnosti v Jemenu, jejich cílem ale také bude zabránit povstalcům v dalším postupu. Írán, který je spojencem šíitských rebelů, konec bombardování vítá.
USA podpoří jakoukoli blízkovýchodní zemi, která se bude cítit ohrožena Íránem. Prohlásil to v rozhovoru s televizí PBS americký ministr zahraničí John Kerry. Nepochybuje prý o tom, že Írán vyzbrojuje jemenské šíity. Z toho Írán dlouho obviňuje Saúdská Arábie, která začala pomáhat jemenské vládě proti šíitům také vojensky.
Konflikt v Jemenu včera sotva stačil vstoupit do své nové fáze a už otřásl finančními trhy. S první padlou bombou saúdskoarabských letadel na pozice povstalců podražila ropa o více než pět procent, další světové epicentrum geopolitického neklidu ovlivnilo i ceny zlata. Tradiční bezpečný přístav přilákal další investory, jen od počátku týdne tak drahý kov podražil o více než 2,5 procenta.
Saúdská Arábie přesouvá těžkou výzbroj včetně dělostřelectva k hranicím s Jemenem v reakci na postup šíitských povstalců, kteří ohrožují režim jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Prezident Hádí v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Část armády, která zachovává věrnost jeho předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, je však zásadně proti jakékoli intervenci.
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí rezignoval na svou funkci. Učinil tak pouhý den poté, co se dohodl s šíitskými povstalci na jejich širším zastoupení ve státních institucích. Těsně předtím nabídl rezignaci vlády premiér Chálid Báhah. Jemenský parlament však poté oznámil, že odchod prezidenta nepřijímá, a podle AFP svolal na páteční ráno mimořádnou schůzi, na které se má zabývat současnou politickou krizí v zemi.