Jenší - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Jenší, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dobré ráno! Je 130. den roku, svátek má Blažena. V tento den v roce 1970 bylo zahájeno vysílání 2. programu Československé televize. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
North Atlantic Treaty Organization, tedy Severoatlantická aliance nebo zkráceně NATO, je aliance evropských a severoamerických zemí, jejímž účelem je zajistit svobodu a bezpečnost svých členů politickými a vojenskými prostředky. Členové aliance spolupracují a radí se při řešení bezpečnostních otázek. Všechna přijatá rozhodnutí jsou výsledkem diskuze členských zemí, jsou tedy konsenzem neboli kolektivním rozhodnutím svých členů.
Když dvě severské země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu požádaly o členství v NATO, čekalo se, že do aliance hladce a brzy vstoupí. Finsko se nakonec slavnostního okamžiku dočkalo necelý rok od podání přihlášky, v případě Švédska je nyní optimistickou variantou letní přijetí. Jeho přičlenění blokují Budapešť a Ankara, situace by se však mohla změnit po tureckých volbách.
Severoatlantická aliance oficiálně rozšíří své řady. Novým 31. členem se stane Finsko, potvrdil dřívější informaci finského prezidenta Sauliho Niinistöa agentuře Reuters generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Uvedl, že tento krok učiní Finsko bezpečnější zemí a posílí také samotné NATO.
Dobré ráno! Je 86. den roku, svátek má Dita. V tento den v roce 1960 byla namíchána první Kofola. Za první domácí nápoj kolového typu na československém trhu byl odpovědný tým z výzkumného ústavu přírodních léčiv v Praze pod vedením Zdeňka Blažka. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Dobré ráno! Je 54. den roku, svátek má Svatopluk. V tento roku 1991 zaniklo Občanské fórum. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Lídři devíti zemí východního křídla NATO jednali ve Varšavě s americkým prezidentem Joem Bidenem a generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem o dalším společném postupu v době ruské invaze na Ukrajinu. Za Českou republiku se jednání zúčastnil premiér Petr Fiala. „Setkání ukázalo jednotu spojenců a velké odhodlání pomoci Ukrajině,“ uvedl po jednání český premiér.
Ačkoliv Západ poslal na Ukrajinu vojenské vybavení v hodnotě desítek miliard eur, stále to není dostatečné množství. Proto se instituce a státy Evropské unii nyní snaží přijít na mechanismus, díky kterému by mohly zajistit větší přísun financí pro ukrajinskou armádu. Ve hře je v současné chvíli také nástroj, který EU využila při nákupu vakcín během covidové pandemie.
Utahování ruské smyčky kolem východoukrajinského Bachmutu a aktivity sil Moskvy u města Vuhledar na jihozápad od Doněcku naznačují, že obávaná velká ruská ofenziva začíná. V tuto chvíli není jasné, jestli Ukrajinci Bachmut udrží a jaké další plány má Kreml poté, co u Vuhledaru zřejmě přišel o konvoj. Snaha Kyjeva držet pozice v Donbasu však může zbrzdit nebo znemožnit jarní ukrajinskou protiofenzivu, na kterou se rovněž čeká. Kyjev připouští, že situace na východě je svízelná a žádá urychleně další ...
Nastupující hospodářská recese, rostoucí zadlužení států, dopady války na Ukrajině nebo klimatické změny. To jsou hlavní témata, kterými se budou zabývat politici, bankéři, ekonomové a byznysmeni na Světovém ekonomickém fóru (WEF), které odstartuje v pondělí 16. ledna ve švýcarském Davosu.