jiří pos - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jiří pos, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letecké společnosti po celém světě zoufale postrádají letadla. Rychle se obnovující zájem lidí cestovat, který ještě umocní světu se otevírající Čína, významně navýšil poptávku po dopravních letadlech. Jejich výrobu v halách Airbusu i Boeingu ale škrtí zpřetrhané dodavatelské řetězce, drahé energie i nedostatek pracovníků. A to do té míry, že duopol výrobců dokonce snížil cíle své produkce. Kombinace nedostatku letadel, rostoucí poptávky po létání a vyšších cen paliva zřejmě vyústí v zakořenění vyšších cen...
Evropští politici shodně zdůrazňují, že je nutné jednat o budoucí poválečné obnově Ukrajiny už nyní, ještě v průběhu Ruskem vyvolané války. Součástí obnovy bude i restart leteckého provozu nad Ukrajinou, se kterým hodlá vypomoci i Česko. „Státní podnik Řízení letového provozu historicky vyškolil řadu letových dispečerů v zahraničí. S ohledem na tyto historické vazby budeme spolupracovat a nabízet pomoc,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Rozhovor proběhl po skončení nedávné tiskové konference ...
Navzdory ekonomickému útlumu očekávají letecké společnosti od příštího roku růst počtu cestujících na palubách letadel a s ním spojený návrat k ziskům, poprvé od roku 2019. Optimistické výhledy členů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) dávají slušnou šanci i vyjednávačům Letiště Václava Havla, aby i pro cestující vyrážející z české metropole získali dálkové linky do poptávaných destinací. Které vzdálené destinace „Ruzyně“ nabídne příští rok a o kterých se jedná?
Letišti Václava Havla se sice daří postupně navyšovat počty leteckých spojů a odbavených cestujících, vícero přímých spojení se Severní Amerikou ale dál postrádá. To se má změnit. Jelikož se americké letecké společnosti potýkají s nedostatkem letadel, řešení by mohli vyjednávači pražského letiště nalézt ne za Atlantikem, ale v Perském zálivu. Za politické podpory ministra dopravy Martina Kupky (ODS) chtějí zástupce Kataru a dopravce Qatar Airways přesvědčit o výhodách, jaké by podle nich přinesla proměna ...
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila Letišti Praha stupeň úvěrové spolehlivosti Aa3, proti loňsku však snížila původně stabilní výhled nově na negativní. Důvodem snížení výhledu je stejný krok agentury i při hodnocení České republiky, přičemž letiště nemůže mít vyšší hodnocení než stát. Stupeň Aa3 je hodnocen v obecném investičním pásmu jako velmi kvalitní, snížení výhledu však může do budoucna prodražit úvěry.
S nástupem pandemie nezmizeli z Letiště Praha jen cestující, ale i tučné dividendy na trase Ruzyně – ministerstvo financí. Než pandemická opatření stlačila počty cestujících mířících do a z české metropole na minimum, odvádělo letiště rezortu financí jako jedinému akcionáři stamiliony až jednotky miliard korun ročně. Po krizových letech 2020 a 2021 je i letos nepravděpodobné, že by letiště poslalo dividendu do hluboce deficitní státní kasy.
Největšímu českému letišti se daří postpandemický restart rychleji, než plánovalo. Letiště Václava Havla odbavilo v hlavní letní sezoně od června do srpna přes 3,8 milionu cestujících, o třetinu více oproti předpokladu. Celkem by tak letos mohlo odbavit 10,5 milionu osob, o dva miliony více proti původním záměrům. V nové sezoně letišti přibude řada nových atraktivních destinací a spojení do těch stávajících dopravci posílí.
Skupina Letiště Praha v loňském roce vykázala provozní zisk (EBITDA) 145 milionů korun. To je meziročně zlepšení o 862 milionů korun. Letiště se tak vloni i přes pokračující covidovou krizi dostalo ze ztráty, letos by měl provoz dál růst. Pražské letiště Václava Havla vloni odbavilo téměř 4,4 milionu cestujících. Meziročně je to o téměř pětinu více, stále však hluboko pod úrovní před vypuknutím pandemie koronaviru.
Los Angeles, New York, Johannesburg, Kuala Lumpur, Singapur, Čcheng-tu, Peking a Tokio. Vznikající letecká společnost Pragusa.One chorvatského podnikatele Krešimira Budinského sice nevzdává ambiciózní plán na provoz přímých letů z Prahy a Dubrovníku do osmi zmíněných destinací, odlet prvních letadel ale již poněkolikáté odkládá. „Začneme létat v březnu příštího roku,“ řekl deníku E15 Budinski.
Cestování je zpět. Ovšem jen napůl. Zahraniční turisté si do Česka stále netroufají, do letadel se nevrací ani byznysová klientela. Zato balík, který Češi platí za úprk z domoviny, se blíží předpandemickým rozměrům. Riskantní sázka na přímé lety z Prahy do exotiky - například do Dominikánské republiky - se tak vyplatila nejstarší české cestovní kanceláři Čedok. Z původně sezónního projektu se stane celoroční. „Lidé z oboru si klepali na čelo, jestli jsme se nezbláznili. Ne vždy všechno vyjde. Když to ale ...