jízdní řády arriva - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jízdní řády arriva, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dopravní společnost Arriva má s Českem velké plány. Ve hře jsou desítky miliard ze státem vyhlašovaných tendrů na vlaková i autobusová spojení, o které se dcera Deutsche Bahnu pere s Českými drahami i soukromou konkurencí. „Tendr buď vyhrajete, nebo si deset let před další soutěží neškrtnete. Kraje ale bohužel příliš tlačí na cenu, pocítí to cestující,“ říká šéf tuzemské skupiny Arriva Transport Daniel Adamka. V rozhovoru popisuje také přechod měst na elektrobusy, proč prý nemá drahý vodíkový pohon šanci a...
Éra bezstarostné dominance Českých drah tuzemské železnici je minulostí. Zatímco ještě dekádu nazpět ovládal státní dopravce takřka sto procent trhu osobní dopravy, loni už nedržel ani 83 procent. Nedokázal zastavit úbytek svého podílu, který se loni meziročně znovu snížil, tentokrát o jeden a čtvrt procentního bodu, jak vyplývá z dat Správy železnic exkluzivně poskytnutých E15.
Osobní vlakoví dopravci najíždějí do nejostřejšího oblouku novodobé historie tuzemské železnice. Jen Českým drahám vzrostou náklady na trakční elektřinu během dvou let o 166 procent, tedy o miliardy korun. Masivní nárůsty ochromují i jejich konkurenci: RegioJet, Leo Express a další. Vykolejení drážního byznysu má zabránit státní strop na ceny elektřiny, zdražení jízdného a hlubší úspory.
Zvýšené nároky na hygienu v autobusech, vlacích, tramvajích či v metru letos odsávají nemalé prostředky z rozpočtů veřejných i soukromých dopravních společností. Souhrnné náklady na pořizování dezinfekcí, rukavic, roušek, respirátorů, ochranných obleků či štítů se pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. Provozní náklady navíc rostou v době, kdy dopravci počítají výpadky příjmů z jízdného v řádu desítek procent.
Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.
Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně to je o 1,1 miliardy méně. Důvodem poklesu je především omezení cestování během koronavirové krize, před ní kompenzace naopak spíše rostly. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Slevy platí od září 2018, celkově od té doby za ně zaplatil více než 10,1 miliardy korun.
Dopravci na silnicích i železnici bojují v poslední době nejen s důsledky pandemie koronaviru. Železniční trh se postupně otevírá soukromým firmám, které získaly první státem dotované linky. Nejostřejší zápas tak vedou dopravci o to, kdo si z tučného balíku státních peněz ukrojí v příštích letech nejvíc. „Podíl Českých drah může klesnout na polovinu. Ve stávající podobě tu už vůbec nemusí být,“ říká majitel dopravce RegioJet Radim Jančura.
Z otevření železničního trhu soukromým dopravcům zatím Arriva vytěžila čtveřici státem dotovaných rychlíkových linek. Autobusový a železniční dopravce chce ale mnohem více. „Cílem je získat desetinu trhu. Toho lze dosáhnout během pěti let,“ říká šéf tuzemské skupiny Arriva Transport Daniel Adamka.
Možnost cestovat prakticky po celé české železniční síti s jednodenní jízdenkou pro jednotlivce i pro skupiny skončí s platností nového jízdního řádu v polovině prosince. I když České dráhy svoji jízdenku zachovají, nástup soukromých dopravců na regionální i rychlíkové linky její rozsah výrazně omezí. Situace se nemá zlepšit ani za rok, kdy má začít platit národní tarif. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové není tarif primárně určen pro turistické účely, ale pro pravidelné denní dojíždění. ...
Na železnici ode dneška platí nový jízdní řád. Spoje s jeho zavedením přidají státní České dráhy i jejich konkurenti Arriva a RegioJet, který začne jezdit mezi Prahou a Brnem.