jízdní řády vlaků regiojet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu jízdní řády vlaků regiojet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Zvýšené nároky na hygienu v autobusech, vlacích, tramvajích či v metru letos odsávají nemalé prostředky z rozpočtů veřejných i soukromých dopravních společností. Souhrnné náklady na pořizování dezinfekcí, rukavic, roušek, respirátorů, ochranných obleků či štítů se pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. Provozní náklady navíc rostou v době, kdy dopravci počítají výpadky příjmů z jízdného v řádu desítek procent.
Lákavost z Chorvatska z pohledu českých turistů letos ještě vzrostla. Na rozdíl od jiných přímořských dovolenkových míst je pobřeží Jaderského moře poměrně snadno dostupné autem. Kdo ale nemá auto či řidičský průkaz, dostane se do země i vlakem.
Dopravci na silnicích i železnici bojují v poslední době nejen s důsledky pandemie koronaviru. Železniční trh se postupně otevírá soukromým firmám, které získaly první státem dotované linky. Nejostřejší zápas tak vedou dopravci o to, kdo si z tučného balíku státních peněz ukrojí v příštích letech nejvíc. „Podíl Českých drah může klesnout na polovinu. Ve stávající podobě tu už vůbec nemusí být,“ říká majitel dopravce RegioJet Radim Jančura.
Železniční dopravci plánují v příštích letech investovat miliardy korun do obnovy svého železničního parku. Největší z nich České dráhy v současnosti pořádají několik soutěží na nákup desítek nových vozů a lokomotiv, v příštích pěti letech chtějí na vlaky vynaložit až 40 miliard korun. Několik miliard korun chce v příštích třech letech investovat i RegioJet a další dopravci.
České dráhy v loňském roce převezly 179,2 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 4,5 milionu. Jde o nejvyšší počet pasažérů ve vlacích státního dopravce za posledních deset let. K navýšení počtu cestujících pomohly mimo jiné i státní slevy. Dráhy to oznámily v tiskové zprávě. Kvůli zvýšeným tržbám z jízdného dopravce očekává za rok 2018 ziskové hospodaření, konkrétní čísla však firma představí až v dubnu. Předloni společnost hospodařila se ziskem 984 milionů korun.
Ve vedení Českých drah se šéfové mění poměrně často. Naposledy zhruba před měsícem skončil i kvůli pomalé přípravě národního dopravce na liberalizaci železničního trhu po čtyřech letech Pavel Krtek a nahradil ho Miroslav Kupec. „Teď se láme chleba. Musíme ubránit pozici na trhu a zachovat si dominantní postavení,“ říká nový generální ředitel a předseda představenstva národního železničního dopravce.
Radim Jančura v posledních devíti měsících bojuje o své podnikatelské přežití. Po krku mu jde nadnárodní společnost FlixBus. Bez nadsázky lze přitom říci, že nejde jen o Jančurovu budoucnost, ale i o budoucnost autobusové dopravy v tuzemsku. Jančura je přitom ten slabší hráč bez volných miliard v kapse. Svědčí o tom i jeho neskrývaná nervozita, rušení linek a spekulace o prodeji části firmy. Z druhé strany sálá sebevědomé přesvědčení, že „žluťák“ dříve nebo později zezelená, tedy začne jezdit pod taktovkou...
České dráhy zdraží od nového jízdního řádu jízdenky v průměru o dvě procenta. U cest do 70 kilometrů se cena jízdenek zvýší o jednu až dvě koruny, důvodem je očekávaný růst inflace. Zlevní naopak skupinové jízdné pro šest a více cestujících.
RegioJet už cestující za zpožděné či zrušené nedělní spoje vyplatil. České dráhy a Leo Express výši odškodného teprve sčítají.