kandidáti do krajských voleb jihočeského kraje - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidáti do krajských voleb jihočeského kraje, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pražský lídr kandidátky ANO Patrik Nacher nechce předjímat, s kým by po volbách jednal o koalici a kdo je jako partner nepřijatelný. Například v kritice cyklopruhů se shoduje s ODS. Chce také jednotnou parkovací kartu pro celé město. „Je to férové řešení, byť se levicovým progresivistům nelíbí,“ říká. Na druhé straně hnutí slibuje lidem s ohledem na energetickou krizi řadu slev, včetně nižších cen vodného a stočného. I jízdné ve veřejné dopravě by podle Nachera mělo být dočasně zdarma.
Čím větší region, tím více poslaneckých křesel. To je jeden z hlavních faktorů, který ovlivní tvrdost a úpornost volebních kampaní stran v Praze, Středočeském a také v Moravskoslezském nebo Jihomoravském kraji.
Lákání voličů na nestraníky, jako jsou osobnosti veřejného života, úspěšní podnikatelé a také lékaři nebo učitelé, odzvonilo. Je to patrné ze schválených nebo připravovaných kandidátních listin pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.
Sestavování koalic po posledních krajských volbách se neslo ve většině krajů ve stejném duchu – hlavně bez ANO. Dva týdny po volbách stačily v jedenácti krajích na dosažení dohody. V případě šesti krajů šlo o dohodu, která vyšachovala vítěze. Hnutí ANO, které vyhrálo v deseti krajích, uhájilo zatím jen tři hejtmanská křesla. STAN a ODS mají rovněž shodně po třech hejtmanech, lidovci a sociální demokraté po jednom.
Vítěze z krajských voleb do zastupitelstev, které se konají 2. a 3. října 2020, budeme předběžně znát do několika málo hodin od uzavření volebních místností. Kompletní výsledky pak budou známy nejdříve v sobotu 3. října večer. Průběžné i finální výsledky volebního klání můžete sledovat zde.
Koronavirus provětrá krajům rozpočty, kvůli propadu ekonomiky jim citelně klesnou příjmy. Hejtmani odhadují, že jen za letošní rok přijdou o 12 miliard korun. Už rozjeté investice v dopravě, nemocnicích, školách nebo domovech pro seniory chtějí dotáhnout, na nové záměry však peníze budou chybět. Nejisté je i kofinancování některých projektů z Evropské unie. Problémy s hospodařením budou muset řešit nová krajská zastupitelstva, která si lidé zvolí v říjnových volbách.
Hnutí ANO čekají od roku 2013, kdy vstoupilo sněmovny, a tedy do vysoké politiky, už druhé krajské volby a čtvrté klání o třetinu Senátu. Za sedm let se však s uskupením Andreje Babiše rozloučila řada celebrit, podnikatelů nebo manažerů, další následovali letos. S odlivem známých tváří se potýká i koaliční ČSSD.
Letos se konají první krajské volby, kde platí limit pro financování kampaní. Úřady budou dohlížet na to, aby strany v každém kraji neutratily více než sedm milionů korun. Pokud budou strany samostatně kandidovat ve všech krajích, smějí utratit až 91 milionů korun. Další miliony pak mohou vydat na senátní volby, které proběhnou souběžně. Většina sněmovních stran ale nečeká, že by limitu dosáhla.
Královéhradecko, Pardubicko nebo Zlínsko slibují v říjnových volbách do krajských zastupitelstev napínavé souboje známých politiků. Střetnou se senátor za ODS Martin Červíček s bývalým šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, hejtman oranžových Martin Netolický s poslancem ANO Martinem Kolovratníkem či expředseda STAN Petr Gazdík s hejtmanem Jiřím Čunkem z KDU-ČSL.
Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka se rozhodl kandidovat na post šéfa KDU-ČSL. Na lidoveckém sjezdu, který se bude konat na konci ledna, se o předsednickou funkci utká s poslancem Janem Bartoškem a europoslancem Tomášem Zdechovským. „Jsme v situaci, kdy se KDU-ČSL za poslední dva roky nedaří získávat větší důvěru voličů,“ řekl Jurečka s tím, že strana má potenciál dosáhnout až jedenácti procent voličských hlasů.