kandidáti na českého prezidenta 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidáti na českého prezidenta 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou ústavními soudci. Jde o první členy Ústavního soudu (ÚS), které Pavel vybral po své březnové inauguraci. Kandidáty minulý týden schválil Senát.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Prezident Petr Pavel už ví, koho navrhne na ústavní soudce. Mezi kandidáty je bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová, někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a právník a pedagog Jan Wintr. S Baxou i Zemanovou prezident jednal už minulý týden. S Wintrem se sešel tento čtvrtek. Nominované soudce ještě musí potvrdit Senát, výbor by to měl schválit příští úterý.
Petr Pavel je nový český prezident. Nového prezidenta zvolili voliči 28. ledna 2023. Vítězství ve volbách však neznamená, že může jako nový prezident rovnou začít úřadovat. Prezidentské pravomoce získává až při oficiální inauguraci.
Letošní prezidentské volby byly v mnoha ohledech nevídané. Novým elementem byl i způsob financování kampaně finalistů, kteří směli podle zákona utratit celkem padesát milionů korun. Letos využili jejich sponzoři také institutu třetí strany, který umožňuje vést kampaň ve prospěch některého z kandidátů. Více než dvacítka podnikatelů, byznysmenů a firem tak utratila přes dvacet milionů korun, a to zcela ve prospěch vítěze voleb Petra Pavla.
Zvolený prezident Petr Pavel by mohl podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity být mnohem méně aktivistický, než byli jeho předchůdci. „Prezident má fungovat jako moderátor a někdo, kdo se nesnaží být tím klíčovým vrcholem výkonné moci, jako se o to občas snažil Miloš Zeman,“ říká v rozhovoru pro deník E15 expert, který se českým prezidentům věnuje na akademické úrovni, politolog Lubomír Kopeček.
Většina osobností českého byznysu vyjadřuje na sociálních sítích radost z volebního vítězství Petra Pavla a slibuje si od něj, že vrátí prezidentskému úřadu ztracenou důstojnost. Vyzdvihují také, že nový prezident porazil svého soupeře Andreje Babiše přesvědčivým rozdílem. Chválí i vysokou volební účast.
Prezidentské volby v roce 2023 provází podle dosavadních zpráv vysoká volební účast. Možnost jít k volbám a aktivně ovlivnit výsledky voleb mají Češi teprve něco málo přes třicet let. Svobodné rozhodnutí si tak užívají a nebojí se některé volby vynechat.
Česko zažívá finále třetí přímé prezidentské volby. Souboj kandidátů především v posledních dnech poznamenává řada dezinformací: zprávy o údajném úmrtí Petra Pavla, billboardy varující před zavlečením země do války, „falešné“ esemesky strašící mobilizací. Někteří novináři dokonce píší o „největší dezinformační operaci v historii Česka“. „Jenže takové titulky jsou podle mě také alarmistické, zažili jsme dezinformační kampaně, které byly mnohem větší: ty, co se týkaly covidu, Vrbětic, anebo kampaň za zvolení...
V lednu probíhají v Česku prezidentské volby. Voliči hlasují pomocí volebních neboli hlasovacích lístků. Kde a jak můžete volit? Na co byste si měli dát pozor, aby byl váš hlas platný, a kdy se dozvíme jméno vítěze?