kandidáti na hejtmana 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidáti na hejtmana 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pud sebezáchovy velí menším stranám spojovat se před říjnovým soubojem o Poslaneckou sněmovnu buď s většími partnery, nebo mezi sebou. V obtížnější situaci než opoziční ODS a Pirátská strana, které uzavřely svazky s lidovci a TOP 09, respektive se Starosty a nezávislými, je vládní ČSSD. I proto že balancuje kolem pětiprocentního zisku. Dřívějšímu levicovému hegemonovi nezbývá než spolupracovat s formacemi, které nejsou zastoupeny v dolní komoře parlamentu, či s odbory.
Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík vylučuje spolupráci s ODS před volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce. A odhaduje, že komunisté kvůli velmi špatnému výsledku v aktuálních volbách příští měsíc vymění stranické vedení. „Překvapilo by mě, kdyby předseda KSČM Vojtěch Filip obhájil v listopadu svůj post,“ řekl Ferjenčík serveru E15.cz.
Hnutí ANO nebude mít hejtmana ve všech deseti krajích, kde vyhrálo letošní volby. Na stupních vítězů je totiž takřka ve všech krajích s malým odstupem obklopen opozičními stranami a jejich koalicemi. Ty se nyní snaží ze všech sil z povolebních jednání vyšachovat ANO, které může přijít o vedení až šesti krajů, kde vyhrálo.
Po víkendových volbách do krajů a Senátu se za vítěze označovali takřka všichni. Rozjela se debata, zda rozhoduje počet získaných mandátů, nebo vyjednaných postů hejtmanů. Komu se opravdu dařilo, a pro koho byly volby debakl? Podívejte se v přehledu.
V letošních krajských a senátních volbách se Starostům a nezávislým dařilo. Byť v deseti krajích vyhrálo hnutí ANO, z opozičních stran nejlépe uspěli právě Starostové. Hejtmany budou mít pravděpodobně díky vítězství v Libereckém a Středočeském kraji. Spolu s ODS vyhráli také v Královéhradeckém kraji, kde však hejtmanství připadne nejspíše občanským demokratům. Předseda STAN Vít Rakušan si myslí, že se opozici podaří obejít vítězné ANO i v dalších krajích, a Starostové budou mít nakonec tři hejtmany.
Krajské volby v České republice jsou naplánovány na 2. a 3. října 2020. Společně s volbami do krajských zastupitelstev se konají i volby do třetiny Senátu. Krajští zastupitelé jsou voleni ve 13 krajích mimo hlavní město Prahu. Kandidáty musí strany přihlásit nejpozději do 28. července 2020.
Hlasování do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu je letos mimořádnější než obvykle. Tento typ voleb obvykle příliš velkou pozornost nepoutá, jakkoli kraje i Senát mají v našem ústavním pořádku důležité místo. Jenže tentokrát je ve hře více než jindy. Ať už jde o pokračující koronavirou epidemii či možný začátek konce vládní garnitury.
Koronavirus provětrá krajům rozpočty, kvůli propadu ekonomiky jim citelně klesnou příjmy. Hejtmani odhadují, že jen za letošní rok přijdou o 12 miliard korun. Už rozjeté investice v dopravě, nemocnicích, školách nebo domovech pro seniory chtějí dotáhnout, na nové záměry však peníze budou chybět. Nejisté je i kofinancování některých projektů z Evropské unie. Problémy s hospodařením budou muset řešit nová krajská zastupitelstva, která si lidé zvolí v říjnových volbách.
Hnutí ANO čekají od roku 2013, kdy vstoupilo sněmovny, a tedy do vysoké politiky, už druhé krajské volby a čtvrté klání o třetinu Senátu. Za sedm let se však s uskupením Andreje Babiše rozloučila řada celebrit, podnikatelů nebo manažerů, další následovali letos. S odlivem známých tváří se potýká i koaliční ČSSD.
Letos se konají první krajské volby, kde platí limit pro financování kampaní. Úřady budou dohlížet na to, aby strany v každém kraji neutratily více než sedm milionů korun. Pokud budou strany samostatně kandidovat ve všech krajích, smějí utratit až 91 milionů korun. Další miliony pak mohou vydat na senátní volby, které proběhnou souběžně. Většina sněmovních stran ale nečeká, že by limitu dosáhla.