kandidáti na prezidenta a jejich program - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidáti na prezidenta a jejich program, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se Česko i svět letos začnou vracet k životu jako před pandemií koronaviru. Za prvořadý považuje restart tuzemské ekonomiky a hledání obchodních příležitostí v Asii a v Severní Americe. „Jakkoli je dobře, že jsme provázáni s evropskými trhy, chceme diverzifikovat spolupráci se státy, kde máme velký potenciál do budoucna, a to nejen v obchodu, ale i ve vědě,“ říká.
Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog, někdejší poslanec a ministr školství Jan Sokol. Pandemii koronaviru považoval za významnou hrozbu pro svobodný svět. „Někdy ani neumíme zjistit, které rozhodnutí bude stát víc lidských životů, a přece se musíme rozhodnout. Proto je parlamentní demokracie nastavena tak, aby o závažných věcech pokud možno nerozhodoval jeden člověk," řekl loni v dubnu v rozhovoru pro deník E15. Nyní jej znovu vydáváme.
Volby do Poslanecké sněmovny se příští rok budou konat 8. a 9. října. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. Rozhodnutí musí spolupodepsat premiér. Zeman rozhodnutí vyhlásit volby na začátek října zdůvodnil tím, že chce stranám dopřát dost času na kampaň, nejzazší jeho rozhodnutí mohlo přijít až v červenci. V projevu Zeman strany vybídl, aby předložily jasné programy bez frází. Poslední sněmovní volby se konaly 20. a 21. října 2017.
Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.
I přes dopočítávání korespondenčních hlasů má již od středečního odpoledne nakročeno do Bílého domu spíše Joe Biden. Rozhodlo pár tisícovek hlasů na středozápadě, zejména ve Wisconsinu a Michiganu. Korespondenční hlasy, které se budou stále dopočítávat ve státech jako je Nevada, Pensylvánie, Severní Karolína nebo Georgia, mohou finální výsledek ještě změnit.
Prezident u nás měl vždy výjimečné postavení. Ať už za první republiky, v době komunistického temna či v polistopadové euforii. Své v tom nejspíš sehrála tradice mocnářů a nepochybně i magičnost sídla hlavy státu, Pražského hradu.
Kdo jsou prezidentští kandidáti v USA, o co jim jde a jaký narativ dostanou jednotlivá zásadní i globální témata s volbou a příštím novým nebo staronovým prezidentem spojená?
Ať už si Američané zvolí na začátku listopadu do Bílého domu kohokoliv, jedno je jisté – příští prezident USA bude zastáncem dalšího pumpování bilionů „stimulačních“ dolarů do ekonomiky. V tom se Donald Trump a Joe Biden neliší. Trump se však profiloval jako zastánce nízkých daní, zatímco Biden by část finančních injekcí naopak kompenzoval jejich zvyšováním – zvláště pro nejbohatší Američany a korporace.
Závěrečná debata prezidentských kandidátů byla do značné míry kopií té první, s rozdílem, že tentokrát bylo rozumět tomu, co Donald Trump a Joe Biden říkají. Jejich šancemi na vítězství však tento večer nejspíš výrazněji nezahýbe. Který z kandidátů dokázal svými argumenty lépe přesvědčit více voličů se dozvíme 3. listopadu.
Závěrečná debata prezidentských kandidátů byla do značné míry kopií té první, s rozdílem, že tentokrát bylo rozumět tomu, co Donald Trump a Joe Biden říkají. Opět se probírala ta samá témata od pandemie, přes klimatické změny až po ekonomické otázky. Oba uchazeči o křeslo v Bílém domě předvedli solidní řečnický výkon, především Trump se snažil vyvarovat svých excesů z první diskuze. Jejich šancemi na vítězství však tento večer nejspíš výrazněji nezahýbe.