kandidáti na prezidenta životopisy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidáti na prezidenta životopisy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na Pražský hrad byla k příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla pozvána řada internetových influencerů. Ti mají často jedno společné. Svůj prostor a vliv propůjčili vítěznému kandidátovi na hlavu státu. Podpora celebrit se stovkami tisíc sledujících na sociálních sítích byla ale kolikrát v šedé zóně politického marketingu.
Zvolený prezident Petr Pavel by mohl podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity být mnohem méně aktivistický, než byli jeho předchůdci. „Prezident má fungovat jako moderátor a někdo, kdo se nesnaží být tím klíčovým vrcholem výkonné moci, jako se o to občas snažil Miloš Zeman,“ říká v rozhovoru pro deník E15 expert, který se českým prezidentům věnuje na akademické úrovni, politolog Lubomír Kopeček.
Výsledky prvního kola voleb určily, že se čtvrtým českým prezidentem stane buď expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, nebo generál ve výslužbě se zkušeností ve vedení NATO Petr Pavel. Byť se zdá, že se ve druhém, finálním kole nemohou utkat rozdílnější kandidáti, názorově se v mnoha oblastech shodují. Co o sobě navzájem říkají? Jaké mají škraloupy? Výsledky druhého kola voleb budou jistě zajímavé.
Armádní generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel narazí ve druhém kole prezidentských volbeb na Andreje Babiše. S Babišem má Pavel společné členství v KSČ, o kterém dnes bývalý vojenský důstojník otevřeně hovoří. Podporuje směřování republiky na Západ a posilování spolupráce v rámci Evropské unie nebo Severoatlantické aliance. Sloganem jeho prezidentské kampaně je „Vraťme Česku řád a klid.“ Prezidentské volby se konají v lednu.
Návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebyla marketingový tah, reagoval na vyjádření někdejšího vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla v České televizi bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že s Macronem má přátelské vztahy a připomněl, že se s ním sešel i loni na podzim v Praze při summitu Evropské unie. Babiš s Pavlem se utkají za dva týdny v druhém kole prezidentské volby.
Skončilo první kolo letošních prezidentských voleb, ve kterém uspěli občanský kandidát a bývalý vojenský velitel Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). Oba získali okolo 35 procent hlasů. Výsledky voleb komentuje pro deník E15 politolog CEVRO Institutu Ladislav Mrklas.
Marek Hilšer kandidaturu oznámil více než tři roky před volbami. Při svém prvním pokusu o Hrad v roce 2018 skončil na pátém místě s 8,83 procenty hlasů. Přesto že minule se sběrem padesáti tisíc podpisů neuspěl, pouští se do občanské kandidatury znovu. Rozsáhlou kampaň dle svých slov neplánuje, publicitu si získal kontroverzním prohlášením v CNN Prima News.
Prezidentským kandidátem hnutí SPD je Jaroslav Bašta. Bývalý disident, ministr ve vládě Miloše Zemana a později diplomat patří k hlasitým kritikům současného kabinetu a Evropské unie. Do boje o Hrad vstupuje s podporou poslanců. Jaké názory Bašta zastává?
Posledně se nedostal do druhého kola prezidentské volby, oblíbenost mezi lidmi ho však následně vyšvihla alespoň do křesla senátorského. Po měsících spekulací senátor Pavel Fischer ohlásil, že do prezidentských voleb skutečně zasáhne jako kandidát. Jeho kandidatura se opírá o hlasy 30 senátorů.
V médiích ožila spekulace, že by se prezidentským kandidátem koalice SPOLU mohl stát poradce premiéra Tomáš Pojar. Pokud by se tak skutečně stalo, jednalo by se svým způsobem o svérázný experiment s hlasy voličů. Pojar je na jednu stranu jasně vyprofilovanou figurou se silným životopisem a bez škraloupu, současně ale platí, že ho v řadách voličů málokdo zná. Pojar svoji možnou kandidaturu nekomentoval, na tomto hypotetickém scénáři se ale bezezbytku ukazuje řada úskalí, kterým vládní koalice bude před ...