kandidátní listiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kandidátní listiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Slovenský politolog Marek Rybář v rozhovoru pro INFO.CZ podrobně popisuje politickou situaci na Slovensku několik měsíců před parlamentními volbami a rok před volbami prezidentskými. V jaké kondici se v tomto klíčovém období nachází slovenská politika a slovenská společnost? Jak jsou na tom jednotlivé politické strany? Kdo má šanci ve volbách uspět a co by pro vývoj Slovenska znamenal návrat Roberta Fica k moci?
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Jen co skončily prezidentské volby, dohodla se vláda na novele a novém předpisu o správě voleb. Ta mění především termín voleb, a to konkrétně ze dvou dnů na jeden den. To znamená, že místo pátku a soboty by občané volili jen v pátek od 7 hodin do 22 hodin. Dále by pak podle novely měly volby do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí dostat pevný termín v prvním celém říjnovém týdnu. Návrh teď projedná Parlament.
Kdy a v jaký přesný čas se konají české prezidentské volby 2023? Kdy se koná druhé kolo a kdo postoupil? Kdy a kde se otevírají volební místnosti? Jak volit, aby hlas nepropadl? Jak vypadaji volební průzkumy? Přečtěte si profily kandidátů. Koho z nich volit? Jaké mají kandidáti šance na zvolení? Jak si zařídit voličský průkaz? Jak funguje volební systém pro prezidentské volby v Česku? Jaká bývá volební účast? Kdy budou výsledky voleb? Kdy televize vysílá prezidentské debaty? Čtěte níže.
Lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy chce do prezidentských voleb přinést „zdravý selský rozum“. Kromě pomoci ukrajinským dětským uprchlíkům si s sebou nese také několik škraloupů. Je již druhým kandidátem s anticenou Bludný balvan, ve výčtu nechybí ani členství v KSČ nebo kontroverzní půjčka od společnosti Home Credit. Založil také firmu, která se podílí na jeho kampani.
Prezidentským kandidátem hnutí SPD je Jaroslav Bašta. Bývalý disident, ministr ve vládě Miloše Zemana a později diplomat patří k hlasitým kritikům současného kabinetu a Evropské unie. Do boje o Hrad vstupuje s podporou poslanců. Jaké názory Bašta zastává?
Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Souhrnnou informaci zveřejnil NSS na webu.
Podnikatel Tomáš Březina se neodvolá proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do lednových voleb. Je ale přesvědčený o tom, že by s odvoláním uspěl. Podpisů měl podle svého mínění dost. Nechce ale zatížit Česko náklady na opakování prezidentské volby. Kandidáti museli doložit nominaci podporou minimálně deseti senátorů, 20 poslanců nebo 50 tisíc řadových občanů. Březinovi ministerstvo ze 65 911 podpisů uznalo 45 894.
Pět z 21 odevzdaných kandidátních listin pro volbu prezidenta má podle ministerstva vnitra zjevné nedostatky. Dva ze šesti kandidátů navrhovaných senátory nemají dost jejich podpisů, kterých musí být nejméně deset. Ministerstvo to oznámilo na svém webu. Neuvedlo, o které kandidáty jde. Jména adeptů hodlá zveřejnit až při registraci 25. listopadu.