Kapalny plyn - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Kapalny plyn, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kolínská Draslovka stupňuje svou globální expanzi a čím dál více se blíží masovému průmyslovému nasazení své nadějné technologie na glycinové loužení kovů, tedy procesu, při kterém se ve speciálních nádržích získává kov z rudy pomocí chemických reakcí. Po rozjetí řady pilotních projektů šéf Draslovky Pavel Brůžek mladší navíc poprvé prozradil, že první komerční zakázky už firma získala, a to u dvou menších afrických projektů. „Je to krásná ukázka toho, že díky glycinu lze těžit i dříve nerentabilní zlato. ...
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
INFO.cz| Říjen bude patrně nejteplejší měsíc v historii Evropy. V krajně napjaté situaci se zásobováním plynem je to požehnání; nezbytných úspor, ke kterým EU nabádá všechny občany Unie, dosáhneme docela bez námahy. S teplým počasím a zaplněnými zásobníky se napětí na trzích s plynem snížilo a jeho cena klesá. To je jedna strana mince. Z druhé strany se asi málokdo zbaví jistého mrazení v zádech: takové teplo v říjnu, to není normální, asi přeci jen s tím klimatem něco není v pořádku.
S průměrnou cenou 2,7 koruny/kWh se stává propan (LPG) ekonomicky zajímavou alternativou zemnímu plynu, která navíc není závislá na Rusku. S ohledem na energetickou krizi letos výrazně roste poptávka po tomto zdroji, a to jak u domácností, tak u firem. Zajistit si do nadcházející zimy tento relativně bezpečný a cenově stabilní zdroj energie už ale mohou stihnout jen domácnosti nebo menší firmy.
V námořním přístavu Eemshaven na severu Nizozemska byl minulý týden slavnostně zahájen provoz plovoucího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož část si pronajala polostátní energetická spoelčnost ČEZ. Plyn proudící přes tento LNG terminál má pokrýt třetinu roční spotřeby Česka. Přečtěte si, jak terminál funguje.
Izraelský startup Green Kinoko si nechal patentovat dusíkovou klimatizační jednotku Kensho, která ke svému provozu nepotřebuje elektrickou energii. Odpadá tak nejen nutnost řešit kabeláž, ale také emise skleníkových plynů, informuje web NoCamels.
Evropská unie vytrvale usiluje o snížení dovozu ruského plynu. A i když mnozí dovozci v tichosti přistoupili na platby v rublech, Damoklův meč možného zastavení dodávek ruského plynu jako odvety za evropské sankce je nutí hledat všechny dostupné alternativy s cílem splnit úkol stanovený Evropskou komisí – zaplnit zásobníky na nejméně 80 procent k 1. listopadu 2022, ale také zajistit dodávky na další roky.
Evropská unie se naplno pustila do nahrazování ruského plynu a sází zejména na LNG. Některé terminály na zkapalněný plyn na starém kontinentu jsou na hraně kapacity, v plánu je tak řada nových projektů. Zejména Německo usiluje o rychlou změnu orientace a chce rekordním tempem instalovat hned čtyři plovoucí terminály. Problémem však může být i zajištění dodatečných dodávek, zásadní jednání mezi Berlínem a Katarem o dlouhodobé smlouvě vázne.
Kde je Německo? ptali se na začátku ukrajinské války všichni. Německá vláda se nakonec přestala bát a udělala historický obrat: vstoupila přímo do války dodávkami zbraní a další pomoci, což si stát vzniklý na troskách třetí říše zapovídal i v ústavě. Němci už nechtěli nikdy válčit a teď pod tlakem Putinovy agrese a heroické obrany Ukrajiny musejí. Právě na tomto traumatu z prozření – už zase válčíme – se od té doby německá vláda zasekla.
Německé zpytování svědomí za obchody s Putinem a malou ochotu bránit evropské hodnoty pokračuje. „Udělali jsme chybu, věřili jsme v elementární rozum,“ to je hlavní vysvětlení většiny politiků, kteří v minulých desetiletích vytvářeli německou zahraniční politiku stojící na tezi, že když se obchoduje, není čas na válčení.