karanténa koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu karanténa koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Karanténa v Německu kvůli pandemii potrvá nejméně do 28. března, zároveň země začne s postupným rozvolňováním opatření. Na středečním jednání pokračujícím dlouho do noci se na tom dohodla německá kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Hlavním kritériem uvolňování je hodnota nižší než 50 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Nynější průměr činí 64.
Nouzové stavy, v nichž se Česko nachází s přestávkou už půl roku, přinesly i přísnější sazby za porušování zákonů. Delikventi musejí do vězení i za drobné krádeže. V budoucnu se to má změnit, i když mírnější tresty nemohou očekávat obvinění ze šíření nakažlivé nemoci či z porušení karantény. Lidé se ve spojitosti s pandemií a nouzovým stavem dopustili 28 146 trestných činů, jak ukazují statistiky kriminality Nejvyššího státního zastupitelství, které má deník E15 k dispozici.
Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Ve zrychleném řízení to schválila v úterý sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se od 1. března na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb osob v Česku. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky. Pro cestu do práce potřebujete potvrzení od zaměstnavatele. K lékaři, na úřad nebo pro cestu za členem rodiny, o kterého pečujete, stačí čestné prohlášení. Kde najít vzor pro čestné prohlášení a jak ho vyplnit?
Česká republika se aktuálně nachází v pátém stupni PES. Opatření ale byla ještě zpřísněna a několik přibylo. Přehled aktuálních opatření vlády v boji proti koronaviru.
Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto procent redukovaného výdělku. Vyšší částku by pracovníci s nemocenským pojištěním mohli pobírat v březnu a dubnu. Schválení navrhovaného zákona oznámila na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní normu projedná v úterý sněmovna a ve středu Senát. Poté by ji měl k podpisu dostat prezident.
Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s COVID-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazou se nyní potýká téměř 150 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie už nejsou nekontrolovatelnou přírodní silou. Věda je změnila ve zvládnutelnou výzvu. Lidé umírají a trpí kvůli špatným politickým rozhodnutím, píše v komentáři pro deník Financial Times, který web E15.cz přináší v redakčně zkráceném překladu, Yuval Noah Harari, autor knih Sapiens, Homo Deus a 21 lekcí pro 21. století.
V následujících třech týdnech je kvůli epidemii nemoci COVID-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné co nejvíc omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi. Vláda k tomu potřebuje nouzový stav a bude o něm jednat od pátečních 08:30 s opozičními stranami, řekl Babiš po dnešním zasedání kabinetu. Po hlasování poslanců o pandemickém zákonu a vládní žádosti o prodloužení stavu nouze je v plánu další jednání ministrů, na kterém vláda stanoví podmínky opatření.
Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností takzvaného pandemického zákona a nejpozději tuto sobotu. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii COVID-19 platil do konce března. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že je situace extrémně vážná s poukazem na nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče. Vláda chce proto významně zpřísnit opatření.