katalánsko historie - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu katalánsko historie, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ani Řecko, ani Itálie. Nejproblémovější zemí EU již brzy může být Španělsko. Madrid je podle odborníků oslovených deníkem E15 na cestě do hluboké ekonomické krize, ze které se bude vlekle vzpamatovávat. Jeho problémy se navíc výrazně promítnou do celé eurozóny. Mnohé státy v čele s Německem už teď podle agentury Bloomberg pohlížejí na dění ve Španělsku s obavami a období, kdy Berlín přivíral nad tamní situací oči, je nenávratně pryč.
Nejbohatším fotbalovým klubem na světě už není Real Madrid, ale jeho soupeř z Katalánska. FC Barcelona dosáhla této pozice poprvé ve své historii.
Stát, kde mají všichni občané možnost přímo se podílet na rozhodovacím procesu, je pro některé možná ideální představou demokracie. Málokdo si ale uvědomuje rizika, kterým by takto nastavená společnost mohla čelit. Jedním z prvků přímé demokracie je právě referendum, fenomén v dnešní době stále častěji předkládaný a diskutovaný. Kdo referendum v minulosti zneužil? A proč si ho raději ani dnes příliš nepouštět do společnosti?
Ve středu večer bude Tomáš Škurek přezdívaný Migueli se svými kumpány fandit na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Nebude ale na straně Slavie, nýbrž v sektoru hostujících fanoušků z Barcelony. Spolu s ním další víc než stovka podobně „postižených“ parťáků. Proč? Migueli je šéfem oficiálního českého fanklubu jednoho z nejslavnějších klubů světa Barcelona FC s názvem Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues. Ve volném překladu to znamená Barcelonský fanklub Dvouocasý lev. Motto fanklubu pak je: My jsme ...
Španělský nejvyšší soud vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Ke 13 letům odsoudil bývalého vicepremiéra regionální vlády Oriola Junquerase, jemuž ale hrozilo až 25 let. Informují o tom místní média. Jde o bezprecedentní verdikt v novodobé španělské historii a po celém Katalánsku se kvůli němu chystají protesty. V Barceloně se už shromáždilo několik stovek demonstrujících.
Ve Španělsku se v sobotu konaly dvě důležité slavnostní přísahy. Nejprve v Madridu složil před králem Felipem VI. přísahu jako sedmý premiér demokratického Španělska Pedro Sánchez, kterého jako prvního v historii země vyneslo do úřadu vyslovení nedůvěry předchozí vládě. Krátce po něm složila v Barceloně přísahu nová katalánská vláda, čímž skončila po sedmi měsících přímá správa španělské centrální vlády nad touto autonomní oblastí.
Říjnové referendum o nezávislosti Katalánska vyústilo v mnohem větší krizi, než Španělsko a celá Evropa očekávaly. Ve středu dění stojí dnes už bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, který je v posledních dnech v Belgii a španělský soud na něj pro podezření ze vzpoury vydal evropský zatykač. Puigdemont obvinění odmítá, o právoplatnosti samostatného Katalánska je totiž přesvědčený celý život.
Pro pochopení dramatických událostí v Katalánsku je zapotřebí provést drobný historický exkurz. Ten může ukázat, že nejde o nic zcela výjimečného.
Španělský ústavní soud dnes pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament.
S více než hodinovým zpožděním začalo dnes plenární zasedání katalánského parlamentu, na němž chtějí separatisté hlasovat o rezoluci o nezávislosti. Tři parlamentní strany už ale uvedly, že se hlasování nezúčastní. V okolí parlamentu v Barceloně demonstrují tisíce lidí, jak je patrno ze záběrů na sociálních sítích. Za nezávislost dorazilo do budovy parlamentu manifestovat i několik desítek starostů.