katalánsko protesty - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu katalánsko protesty, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mimořádně suché jaro, které má za sebou Pyrenejský poloostrov, vyvolalo nečekanou mezinárodní obchodní roztržku. Němečtí aktivisté vyzvali k bojkotu andaluských jahod, které jsou podle nich zavlažovány ilegálním způsobem. Konflikt sílí a ve Španělsku je z něj předvolební téma. Ve Francii zase zuří boj mezi zemědělci a ekology o velké zavlažovací nádrže, na stavbu musejí dohlížet policisté.
Zatímco evropské země v poslední době čelí druhé vlně pandemie koronaviru, Jižní Korea hlásí jen nízké počty obětí. Čína, odkud se nákaza rozšířila, je obezřetná a obává se zimy. V případě USA a Brazílie se nedá příliš hovořit o vlnách a není jasné, jak se tam situace bude dále vyvíjet. Přinášíme přehled aktuální situace ve vybraných zemích.
Několik dní před oslavami Mezinárodního dne žen přijala španělská vláda návrh zákona, dle kterého by soudy měly jasněji definovat a přísněji trestat jakékoli formy sexuálního násilí a Španělsko by se tak dostalo o něco blíže k požadavkům Istanbulské úmluvy. Jak totiž vyplývá ze dvou případů zmíněných v tomto článku, jsou na základě zastaralých španělských zákonů někteří tamní soudci stále přesvědčeni, že znásilnění musí být doprovázeno výhružkami či fyzickým násilím. Jinak se o trestný čin nejedná. Jaké ...
Pandemie koronaviru a její hospodářské důsledky plní média už měsíce natolik, že zcela zastínila události, které byly dříve v centru pozornosti. Tvrdá opatření mimo jiné utlumila protesty v Hongkongu, zpomalila jednání o postbrexitové dohodě a vyvolala diskuzi o možnosti odkladu amerických prezidentských voleb. Je pravděpodobné, že po odeznění pandemie se některá pozapomenutá témata opět dostanou na přední stránky novin.
Jedna z největších fotbalových bitev světa se nesla ve znamení protestujících Katalánců. Místní Barcelona přivítala odvěkého rivala z Madridu a rozešli se nakonec smírně. Na stadionu a především v ulicích hlavního města Katalánska však panovala úplně jiná atmosféra. Podívejte se na fotografie.
Odbojné Katalánsko pokračuje v protestech, které vyvolal pondělní verdikt soudu nad místními politiky. Počet zraněných po tvrdých střetech mezi demonstranty a policisty stoupá, do akcí se zapojuje stále více lidí od studentů po zemědělce. Socialistický premiér Pedro Sánchez jednal kvůli napětí v regionu s opozicí. Záležitost je pro něj mimořádně citlivá, jelikož Španělsko za necelý měsíc čekají volby.
Španělský nejvyšší soud vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Ke 13 letům odsoudil bývalého vicepremiéra regionální vlády Oriola Junquerase, jemuž ale hrozilo až 25 let. Informují o tom místní média. Jde o bezprecedentní verdikt v novodobé španělské historii a po celém Katalánsku se kvůli němu chystají protesty. V Barceloně se už shromáždilo několik stovek demonstrujících.
Před nejvyšším soudem v Madridu dnes začal dlouho očekávaný proces s 12 katalánskými politiky obžalovanými kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska, za což některým z nich hrozí 16 až 25 let vězení za vzpouru. Proces, který obhajoba označuje za politický, sleduje několik stovek novinářů a místní média ho přenášejí v přímém přenosu. Před budovou soudu, hlídanou stovkami policistů, se sešli příznivci i odpůrci katalánské nezávislosti a v Katalánsku se konaly demonstrace separatistů.
V řadě španělských měst budou dnes protestovat taxikáři, kteří se připojí ke kolegům z Barcelony a Madridu. Požadují legislativní změny v úpravě těchto dopravních služeb tak, aby nebyly ve výhodě alternativní taxislužby, jako například Uber či Cabify. Stávku zahájili už ve středu taxikáři v Barceloně, kteří hrozí i blokádou hranice s Francií, pokud jednání s vládou nebudou úspěšná. Schůzka taxikářů se zástupci ministerstva se koná dnes v poledne.
Do ulic Barcelony dnes vyšly statisíce lidí, kteří demonstrují za propuštění separatistických katalánských politiků Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta. Informovala o tom španělská média, která s odvoláním na policii odhadla počet demonstrantů na 300 tisíc až 350 tisíc. Politici jsou už půl roku ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury a soudce je odmítá propustit. Sánchez je přitom kandidátem na post katalánského premiéra, parlament však o něm nemůže hlasovat, dokud nebude na svobodě.