kauza wpb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kauza wpb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Deset let po zahájení konkurzu s developerem Con Invest má skupina osmi aktérů provázejících bankrot této firmy na krku stíhání pro podezření z krácení práv věřitelů. Kromě majitelů Con Investu Jiřího a Michala Štěpánkových jsou mezi stíhanými podle informací serveru E15.cz i realitní byznysmen Daniel Farnbauer a specialista na zakládání firem v daňových rájích Pavel Petrovič.
Motor české ekonomiky – automobilový průmysl – se zadrhává. „Problém je vidět hlavně na subdodavatelích. Ti už začínají propouštět a my vidíme nárůst jejich krátkodobých provozních úvěrů, o padesát procent meziročně,“ říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl a dodává: „Firmy, co vyrábějí díly, přestávají poptávat investiční úvěry ve prospěch krátkodobého financování. Je vidět, že se dostávají do potíží s marží a s penězi.“
Olomoucké Vrchní státní zastupitelství nechalo zajistit nemovitosti dvou obviněných v jedné z kauz ostravského lobbisty Martina Dědice. V ní jde o podezření z praní špinavých peněz.
Likvidátor WPB Capital Jiří Švihla vydal podle představenstva záložny za advokátní, poradenské a další služby téměř tři sta milionů korun. A to za dozoru České národní banky.
Nejvyšší správní soud vyhověl žádosti České národní banky o odklad účinku rozsudku Městského soudu v Praze v kauze WPB Capital, spořitelní družstvo. Ten zrušil čtyři roky staré rozhodnutí bankovní rady ČNB o odnětí povolení k činnosti této záložně. Přiznání odkladného účinku znamená, že ve WPB Capital pokračuje stav likvidace, informovala ČNB.
Souboj České národní banky se záložnou WPB Capital nabírá na obrátkách. Nyní policie začala vyšetřovat bývalé členy představenstva WPB Capital na základě posudku centrální banky, tvrdí vedení záložny.
Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík udělal v posledních devíti letech několik realitních nákupů. Od developerské společnosti Optreal podnikatele Michala Raška koupil podle zjištění deníku E15 v lukrativních lokalitách ve čtyřech samostatných transakcích deset parcel v souhrnné ceně převyšující třináct milionů korun. Všechny jsou jižně od Prahy, určené jsou převážně na výstavbu rodinných domů. Na jedné z nich si bankéř postavil dům, v němž bydlí.
Ani tři roky po startu insolvence se záložnou WPB Capital není o jejím konkurzu rozhodnuto. Teprve nyní padl verdikt, který insolvenční soud bude krach vlastně řešit.
ERB bank není schopna dostát svým závazkům, oznámila dnes Česká národní banka. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu (GSFT) začít s výplatou náhrad vkladů klientům. GSFT očekává výplatu náhrad vkladů za celkem 3,6 miliardy korun. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. Ruský vlastník ERB tvrdí, že mu ČNB brání v záchraně banky.
V Česku v minulosti působila společnost s ručením omezeným Mossack Fonseca & Co. CZ, jejíž dva zakladatelé působili v řadě firem vlastněných společností WPB Holding. V podnikatelském impériu tohoto holdingu přitom končily vlastnické vazby dvou firem, díky nimž vznikla řada anonymních firem v daňových rájích, které v korupčních kauzách sloužily k zakrytí finančních toků. Tvrdí to česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI).