kdo může přes hranice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdo může přes hranice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nový byznys někdejšího zbrojaře Jaroslava Strnada nabývá čím dál jasnějších obrysů. Jednoznačným středobodem jeho tři roky fungujícího průmyslového holdingu CE Industries se stává podnikání kolem nákladních železničních vagonů. A právě železnice je také důvodem, proč se CE Industries pokouší ovládnout operátora chorvatského přístavu Luka Rijeka. „Přístav je obecně místo, kde přepravy vlaků začínají a končí, takže tady soupravy i delší dobu stojí. Nám proto dává smysl, aby tu probíhal jejich servis a opravy...
Letiště Václava Havla chystá největší investici ve své historii. Na rozšíření Terminálu 2 vynaloží v příštích letech přes třicet miliard korun. Podle předsedy představenstva státem ovládané společnosti Jiřího Pose nemá „Ruzyně“ na vybranou, jelikož konkurenční letiště v sousedních zemích rychle expandují. „V nejnáročnějších letech mohou investice převýšit i pět miliard korun ročně,“ říká v rozhovoru pro e15.
Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdříve vyčerpal covid, nyní se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… I takové symptomy má pásmová nemoc neboli jet lag. Nyní souhrnně v novém přehledu ze světa letecké dopravy na e15.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Přivedl brněnské filharmoniky do Carnegie Hall, kde jim ve stoje aplaudoval jeden z nejvlivnějších hudebních skadatelů současnosti, Phillip Glass, jehož symfonii na texty Davida Bowieho a Briana Ena uvedli v New Yorku jako první. V Evropě pevně zakořeněný Američan Dennis Russell Davies chce slyšet brněnské muzikanty hrát na velkých pódiích. S tím souvisí i otázka, proč pracuje v Brně a čeho se tam chce dočkat.
Jurij Karpinskyj řídí společně s otcem a bratrem skupinu Ekran, která působí v západoukrajinském městě Stryj. Až do loňského roku zaměstnávala stovky lidí. Pak ale začala ruská invaze, jež otřásla jejich podnikáním i soukromým životem. Jaké je dělat byznys uprostřed války a za jakých podmínek si dokáže představit uzavření míru s Ruskem, říká ukrajinský podnikatel v rozhovoru s e15.
Brzy odstartuje jedna z největších investic v československé i české historii. Už po roce 2025 půjdou na stavbu vysokorychlostních železničních tratí desítky miliard korun ročně. Celkové náklady mají převýšit bilion. Dostatek financí od státu, Evropské unie i soukromých investorů má zajistit šéf Správy železnic Jiří Svoboda. „Jednou jsme vstoupili do EU, tak věřím, že propojení vysokorychlostními tratěmi má smysl i pro budoucnost,“ říká v rozhovoru pro e15. Navzdory nesčetným výzvám, kterým stávající česká...
Slovensko bude mít na podzim (nejspíš) novou vládu a (zcela jistě) řadu starých problémů. Problémů, které nová vláda nevyřeší, protože jí bude chybět koaliční průraznost, anebo v horším případě bude tyto problémy zcela ignorovat. Tento text je převzatý z INFO.cz
Nadcházející Apple Keynote proběhne v úterý 12. září v 19 hodin středoevropského času, kdy společnost bude celou událost streamovat i na svých stránkách a na YouTube kanálu. Je ale na co se těšit? I když možná Apple Watch nenadchnou, od iPhonů 15 se očekává mnohé. Díky četným únikům informací z dodavatelského řetězce také už víme co.
Éra čipového hladomoru stále mocně hýbe burzovním světem. V kombinaci s boomem umělé inteligence totiž dávají akcie firem orientovaných na polovodiče vydělat násobně více, než je na Wall Street zvykem. Index Philadelphia Semiconductor mapující tři desítky nejvýznamnějších čipových producentů během uplynulého roku přidal skoro 37 procent, tedy dvojnásobek trhu jako celku. A zdaleka to přitom není jen dílem kultovní akcie Nvidia, kterou investorské šílenství vyneslo doslova do nebes. Burzovní čipová mašina ...