kdo může volit v komunálních volbách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdo může volit v komunálních volbách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Hlasy pro Andreje Babiše se nerovnají hlasům pro hnutí ANO, hodnotí výsledek voleb politolog Pavel Šaradín. „Opozice není jednolitý celek: jsou tam liberálové, levicově orientovaní voliči, ale také středoví nebo i pravicoví,“ říká v rozhovoru pro Info.cz.
Novým českým prezidentem bude zvolen Petr Pavel. Svou čtvrtou hlavu státu si Češi vybrali v přímé volbě, kde porazil expremiéra Andreje Babiše. Pavel úřad převezme od prezidenta Miloše Zemana, jemuž mandát skončí 8. března.
Prezidentské volby 2023 jsou v plném proudu. V sobotu 28. ledna se dozvíme volební výsledky druhého kola a také informaci, kdo bude nový český prezident. Jakým způsobem volba probíhá a kde můžete odevzdat hlas svému favoritovi? Kde můžete volit, kam se vydat do volební místnosti a jaká je adresa vašeho volebního okrsku?
Voliči, kteří chtějí volit v prezidentských volbách v lednu 2023, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Voličský průkaz lze vydat i čistě jen pro druhé kolo voleb. Žádost o voličský průkaz lze podat osobně, písemně nebo online. Do kdy máte čas a jak správně postupovat?
O nástupu populismu nejen u nás, ale také jinde ve světě, jsme hovořili s politologem Jakubem Lyskem. Každého demokrata by mělo zajímat především to, jak se lze populismu bránit, z čeho vyrůstá a co může jeho expanze a radikalizace znamenat pro vývoj české politiky. Lysek v této souvislosti opakovaně hovoří o tom, že jsme po roce 1989 zanedbali občanské vzdělávání.
O hlasy voličů v lednových prezidentských volbách chtějí usilovat celkem dvě desítky osobností, jako o favoritech se ale mluví o trojici kandidátů. Nakonec všechno může být jinak, jak v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka. „Zatím jsou naměřené preference mělkou záležitostí,“ říká s tím, že lidé zatím volby příliš neřeší. „Kampaň zkrátka může všechny tyhle výchozí pozice silně zpřeházet a rozmetat.“
Prezidentské volební klání bude se vstupem expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do boje bezesporu živější a voličsky atraktivnější. I kvůli tomu, že nadále probíhá soud v dotační kauze Čapí hnízdo, kde je Babiš jedním z obžalovaných. To ale podle Babišovy pravé ruky Aleny Schillerové nemá smysl dávat do souvislosti s volbami. „On se musí podrobit tomu, čemu se podrobuje. A jsem přesvědčena, že na konci toho příběhu bude jednou osvobozen,“ říká bývalá ministryně financí.
Když pomineme všechny marketingové triky, jako je ono údajné referendum o vládě, které ovšem platilo jen pro první kolo, dokud se vyhrávalo, nebo snaha zviditelnit salám Vysočina, je hlavní zpráva letošních senátních voleb prostá. Pomalu končí éra Andreje Babiše, nikoli však hnutí ANO nebo ultrapopulistů jako takových. Mohlo by se nám to líbit, pokud by to s sebou neneslo některé nebezpečné jevy.
Senátní volby se konají každé dva roky, ale jen v jedné třetině volebních obvodů. To znamená, že každý volič hlasuje v senátních volbách pouze jednou za šest let. Letošní volby do Senátu proběhly 23. a 24. září 2022 společně s komunálními volbami. Druhé kolo probíhá v pátek 30. září a v sobotu 1. října.