kdo platí karanténu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdo platí karanténu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zájem o produkci vlašimské muničky Sellier & Bellot teď roste především ve Spojených státech a v jihovýchodní Asii. Šéf firmy Radek Musil předpokládá, že poroste i letos. „Kupodivu i poptávka v Evropě z civilního sektoru je stále na stejných číslech, byť jsou v řadě zemí zavřené maloobchody a střelnice,“ říká. Firmu čeká jednání s českým ministerstvem obrany o nové rámcové smlouvě, dosavadní za tři miliardy korun vyprší příští měsíc.
Od ledna 2021 mají zaměstnavatelé možnost přispívat zaměstnancům na stravování dalším možným způsobem – vedle papírových nebo elektronických stravenek, dovozu jídla do zaměstnání „na fakturu“ nebo prostřednictvím zaměstnanecké závodní kantýny, byla zavedena možnost přispívat zaměstnancům na stravování i peněžním příspěvkem, tzv. paušálem.
Madetu, jihočeskou mlékárnu patřící rodině Teplých, koronavirová pandemie podstatně zasáhla. Jen zavřené restaurace a školní jídelny pro firmu znamenají denní výpadek tržeb jeden milion korun. Když se k tomu přidají všechny další dopady související s propadem exportu a náklady na ochranné pomůcky a testy, jde za uplynulý rok o výrazně vyšší částky. „Myslím, že v našem případě bude legitimní mluvit určitě o sto milionech obratu, ale je to velmi hrubý odhad,“ říká obchodní šéf Madety Jan Teplý.
Mají podobný příběh. Podnikatelský i osobní. Začínaly na venkově, děti vtáhly do byznysu hned od začátku a firmy dovedly nejen do Prahy, ale i k milionovým ziskům. Rozdíly tu ale přece jen jsou. Jedna má virtuální produkt, druhá hmotný. První je stále v byznysu aktivní, druhá je ráda, že už jen občas dohlíží zpovzdálí. První dámy rodinného byznysu v Česku: zakladatelky firem Renomia a SIKO.
Od nového roku začne určování délky dovolené v hodinách místo dosavadních dní. V účinnost vstupuje druhá část novely zákoníku práce. Ta v určitých případech umožní zaměstnancům požádat o převod části dovolené do dalšího roku a také bude mírnější k absentérům. Krácení dovolené nehrozí lidem v karanténě. Zároveň se zavádí týden pracovního volna pro vedoucí táborů, vychovatele či instruktory.
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?
Na letecký průmysl dopadla největší krize v historii. Některé aerolinky už pandemie zadusila, jiné volají po vládní finanční injekci. O práci v oboru přicházejí tisíce lidí. „Řešení krize spočívá v testování pasažérů,“ říká Rafael Schvartzman, viceprezident Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), u jehož založení na sklonku druhé světové války byly po boku dalších 56 leteckých společností i České aerolinie.
Více než půl roku od vyhlášení jarní plošné karantény v klíčových částech světového hospodářství už lze zaměřit pozornost i na jiná bezprecedentní ekonomická data, než je „pouhý“ rekordní propad HDP.
Rozjíždět byznys a expandovat v době koronakrize není pro každého. I stavitelé skladů a průmyslových hal se musejí potýkat s nejistými vyhlídkami řady firem napojených na autoprůmysl či s logistickými problémy u některých on-line obchodů kvůli vysoké poptávce. „Kvalitní firmy přežijí a budou se mít dobře,“ věří Martin Polák zodpovědný za expanzi německé realitní skupiny Garbe do Česka, Polska a na Slovensko.
Výtvarnice a sochařka Andrea Kubínová modeluje své keramické sochy, plastiky i drobnější užitné předměty již téměř čtvrt století. Za tu dobu ji v žižkovském ateliéru a jihočeské dílně prošly rukama desítky tun hlíny, kterým dala svébytnou podobu. Šamotovou hmotu zpracovává stále i v době pandemie, která jí stejně jako dalším tvůrcům, výrazně poznamenala profesní život a paralyzovala příjmy, „Žiju zejména z úspor, a i ty už docházejí,” říká.