kdy bude 2 kolo prezidentských voleb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy bude 2 kolo prezidentských voleb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko čeká hlasovací maraton. Až do roku 2027 se každý rok uskuteční volby. Teprve potom, pokud půjde vše podle plánu, nastanou „voličské prázdniny“. Jaké volby Česko čekají? Přehled voleb do roku 2030.
Nejvíce hlasů v dnešních prezidentských volbách v Polsku dostal podle očekávání dosavadní šéf státu Andrzej Duda. Nadpoloviční většinu ale nezískal, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. V něm se Duda utká s kandidátem opozice Rafalem Trzaskowským, který skončil na druhém místě. Hlasovat přišlo 64,4 procenta voličů. To je pro první kolo prezidentských voleb nejvyšší volební účast od roku 1995, kdy činila 64,70 procenta.
Ve věku 72 let zemřela herečka Táňa Fischerová. Potvrdila to ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. Fischerová se vedle herectví řadu let věnovala také charitě a politické činnosti. Působila v nadacích a občanských sdruženích, v letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Argentinským prezidentem byl už v nedělním prvním kole voleb hlavy státu zvolen kandidát středolevé koalice Fronta všech Albert Fernández, když získal téměř 48 procent hlasů. Vyplývá to podle agentury DPA z oficiálních výsledků voleb po sečtení více než 90 procent hlasů. Volební účast činila přibližně 81 procent. Dosavadní argentinský prezident Mauricio Macri, který mandát obhajoval, už vítězství opozičního kandidáta uznal a poblahopřál mu.
Volby uprostřed funkčního období, tzv. midterms, jsou ve Spojených státech druhým nejdůležitějším volebním kláním. Probíhají vždy přesně dva roky po volbě prezidenta a většinou nedopadají pro hlavu státu moc dobře. Současný prezident Donald Trump sice před dvěma lety postavil mnoho dosud platných předpokladů na hlavu, přesto se tentokrát může vše odehrát podle zaběhlých zvyklosti. Čtěte pět důvodů, proč na výsledcích voleb do Kongresu tolik záleží.
Letos se sbíhají dvoje volby najednou, podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jana Outlého však úřad víc práce nemá. Výdaje kandidáty na kampaň do komunálních voleb totiž nemusí kontrolovat. „Mám pocit, že v té šíři, když tu máte 6250 zastupitelstev a desítky tisíc kandidujících subjektů, je potenciál zastropování kampaní dost omezený," říká v rozhovoru Outlý.
Prezidentští kandidáti mají posledních pár dní na to, aby vykázali Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí závěrečné zprávy o financování svých kampaní. Kromě vítěze prezidenta Miloše Zemana tak již učinili všichni. Ve výdajích na kampaň se lze mimo jiné dočíst, jak velkou váhu přikládali jednotliví kandidáti kampani na sociální sítě.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl první ze stížností na kampaň vítěze prezidentské volby Miloše Zemana, podali ji čtyři lidé z Prahy. Prokazatelné porušení zákona, které by hrubě ovlivnilo výsledky, volební senát nezjistil. Uchopení tématu migrace ani heslo "Stop imigrantům a Drahošovi" nelze podle soudu považovat za protiprávní, byť se slogan mnohým mohl zdát zavádějící či nepravdivý. Soud zamítl také 11 jiných stížností na prezidentskou volbu, dalšími se ještě bude zabývat.
Těsný výsledek prezidentské volby mimo jiné znovu ukázal na rozdělení české společnosti. Podle bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta se potvrdila propast mezi Prahou a zbytkem republiky. „Naprosto ale odmítám dělení na pražskou kavárnu a venkovskou hospodu. To je nebezpečné, s tím si nehrajme,“ říká.