kdy bude lék na koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy bude lék na koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog, někdejší poslanec a ministr školství Jan Sokol. Pandemii koronaviru považoval za významnou hrozbu pro svobodný svět. „Někdy ani neumíme zjistit, které rozhodnutí bude stát víc lidských životů, a přece se musíme rozhodnout. Proto je parlamentní demokracie nastavena tak, aby o závažných věcech pokud možno nerozhodoval jeden člověk," řekl loni v dubnu v rozhovoru pro deník E15. Nyní jej znovu vydáváme.
Spojené státy a Írán sice nejsou v klasickém válečném stavu, ale termín „studená válka“ by pro označení jejich vztahu byl příliš slabý. Američané a Izraelci fyzicky likvidují představitele islámské republiky i jejího jaderného programu, zatímco Teherán vede hybridní boj a podporuje své spojence na Blízkém východě, které mnozí na Západě považují za teroristy. Není to přitom tak dlouho, kdy se Írán měl stát velkou nadějí nejen pro stabilizaci regionu, ale také pro světovou ekonomiku.
Pandemie koronaviru mění zavedené pořádky ve prospěch digitalizace. Technologické firmy bohatnou a roste jejich vliv. Pokrok spojený s technologiemi a umělou inteligencí ale zůstává nevyužit tam, kde by mohl pomoci zřejmě úplně nejvíce: při krocení pandemie. „Dala by se skvěle zvládat s inteligencí, kdyby se používala…,“ míní technický ředitel kyberbezpečnostní firmy Avast Michal Pěchouček, přední odborník na umělou inteligenci. Lidstvo se kvůli svému rozpornému přístupu chová výrazně hloupěji, než by se ...
S postupujícím očkováním proti nemoci COVID-19 a ve vleku toho, že systém není dokonalý a ukazuje i chyby a nedostatky, se nabízí zdánlivě prostá otázka. Jak se má jedinec správně chovat? Existuje na to nějaká „neprůstřelná“ teorie? Nebo se řídíme jen dojmy a pocity? „Jsme v době krize a v situaci, kdy zájem komunity v určitých bodech převažuje nad zájmem jednotlivce,“ říká pedagog, spisovatel a teolog Marek Orko Vácha, který působí jako přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty ...
Rok 2021 se stává rokem velkých šancí – nové vakcíny proti koronaviru by mohly zamezit dalšímu šíření pandemie a nepřímo nastartovat světovou ekonomiku. Zároveň však přinášejí hrozbu nového štěpení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Je zjevné, že rozvojové státy budou mít k vakcínám daleko horší přístup. A rozvinuté země čelí výtkám, že odmítají jejich spravedlivou distribuci v globálním měřítku.
Naplnily se pesimistické loňské prognózy, že v závěru přechodného období po odchodu Velké Británie z Evropské unie bude opět hrozit rozluka bez dohody o vzájemných vztazích. Pár dní před koncem roku není jasné, jestli strany naleznou kompromis zejména v oblasti rybolovu. Vendula Karásková z Asociace pro mezinárodní otázky AMO však míní že tvrdý brexit, který vnímá jako nejhorší možnou variantu, si nikdo nepřeje. „Dosahování kompromisů na poslední chvíli je v evropské politice běžné,“ podotýká.
Americká biotechnologická společnost Moderna, za níž stojí skupina vědců z Harvardu, v pondělí zveřejnila výsledky klinických testů její vakcíny proti COVID-19. A hlásí 94,5procentní účinnost, což z ní dělá nejúčinějsí očkovací látku proti koronaviru, na jehož následky letos celosvetově zemřely miliony lidí. Akcie Moderny se ještě před začátkem pandemie obchodovaly pod hladinou dvaceti dolarů za akcii, nyní aktakují 100 dolarovou metu. Jejich hodnota se tak za necelý rok zvýšila o více než 400 procent. A ...
Ve Spojených státech se dnes otevřou volební místnosti, lidé budou vybírat nejen prezidenta, ale také členy Kongresu či guvernéry. Klání přitom už může být z velké míry rozhodnuto. Mnoho Američanů v době koronavirové pandemie totiž už odvolilo korespondenčně. Podle průzkumů by měl zvítězit demokratický kandidát Joe Biden. Všichni si však pamatují poněkud překvapivé minulé vítězství Donalda Trumpa, kterého si tentokrát málokdo troufá podcenit. K nejistotě přispívá i očekávaný chaos při sčítání hlasů a ...
Německo je jedním z motorů vývoje vakcín proti koronaviru. Na miliardovém byznysu se podílejí hned tři německé biotechnologické společnosti: BioNTech, CureVac, IDT Biologika. Vakcíny, které tyto společnosti vyvíjejí samy nebo ve spolupráci se světovými výrobci léčiv, se už dostaly do třetí fáze klinických testů, kdy se očkování zkouší na desítkách tisíc dobrovolníků. Na trh by se očkovací séra mohla dostat na začátku příštího roku.
Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, uvedl premiér Andrej Babiš. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek. Uvedl také, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.