kdy je povinnost mít eet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy je povinnost mít eet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
České prezidentské volby 2023 pokračují. Kdo kandiduje na post prezidenta České republiky? Kandidátů pro první kolo prezidentských voleb bylo ve výsledku osm, zbývají dva. Výsledky druhého kola voleb budou známy v sobotu 28. ledna. Do druhého kola postoupil Petr Pavel a Andrej Babiš. Podívejte se na přehledný seznam všech uchazečů o místo hlavy státu. Kdo jsou letošní prezidentští kandidáti? Co o nich prozradily televizní debaty? Jaké mají volební programy a názory? Koho volit?
Pokud bychom hledali nejbabišovatější symbol babišismu v ekonomické oblasti, asi bychom se dokázali shodnout, že to byla a je elektronická evidence tržeb. Za žádný jiný zákon nelobboval tak vytrvale a urputně, rovnat se tomu může snad jen péče o blaho firem, které nejsou jeho. A jako nejbabišovatější symbol babišismu musí být v nových poměrech EET zrušena, ačkoli to nedává žádný valný smysl.
Elektronická evidence tržeb stojí už třetím rokem. Povinnost pro restaurace, hotely a obchody přerušila kvůli epidemii covidu na jaře 2020 vláda Andreje Babiše (ANO). Přitom právě v tomto roce chtěla spustit 3. a 4. vlnu EET. Rozšíření se mělo vztahovat na 300 tisíc živností včetně řemeslníků a také na praktické lékaře nebo advokáty. O elektronických pokladnách má už v březnu či v dubnu rozhodnout kabinet Petra Fialy (ODS).
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Podnikatelé v České republice se oklepávají z koronavirové krize. Mnozí živnostníci požádali o kompenzační bonus, ale nedávno dostali od finančních úřadů dopis, by si nárok na podporu znovu rozmysleli. „Schodek státního rozpočtu roste a stát hledá, kde získat peníze. Takzvané zaklekávání na podnikatele bude častější,“ říká v rozhovoru podnikatelský konzultant Roman Sokola.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nebyla od počátku krize vidět tolik jako premiér a další ministři, teď na ní ale závisí záchrana tuzemského cestovního ruchu. Podpořit jej chce například dotovanými poukázkami na dovolenou. „Měli bychom jet na dovolenou v Česku a podpořit naše hoteliéry, restaurace a služby. Všem těmto podnikatelům jsme to z minuty na minutu vypnuli,“ říká.
Vláda nemá zřetelný plán, co s ekonomikou zasaženou koronavirem. Je nutné udělat jasné scénáře, shodují se čeští byznysmeni oslovení v anketě deníku E15. Důležité je rychle zastavit „obchod se strachem,“ odolat pokušení trvale regulovat ekonomiku i v budoucnu se vymlouvat na tom, že za chyby a nedostatky může koronavirus. Čtěte exkluzivní anketu deníku E15.
Nevím, jestli už je čas na analýzy, na hodnocení vlády a dopadů koronavirové pandemie, když jsme ještě nedosáhli ani kulminačního bodu, nevidíme světlo na konci tunelu a stěží dokážeme identifikovat všechny přímé či související hrozby. Nevím ani, co by zrovna mě mělo opravňovat k provedení takového „předběžného auditu“. Chybí mi k němu dostatek informací, odborných znalostí, ale taky mesianismu a politických ambicí.
Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou odloží termín přiznání daní. Součástí tzv. liberačního balíčku jsou i opatření týkající se kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb – konkrétně promine některé pokuty a 3 měsíce nebude pokutovat dodržování EET.
Čtyřicetimiliardový schodek státního rozpočtu plánovaný na příští rok je z velké části tvořen výdaji na další zvýšení průměrného důchodu o 900 korun. „Není to levné, ale důchodcům jsme to dlužili,“ říká v rozhovoru pro deník E15 ministryně financí Alena Schillerová.