kdy končí intervence čnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy končí intervence čnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká koruna prožila v posledním měsíci své nejhorší období za bezmála poslední rok. Jen během uplynulých dvou týdnů oslabila tuzemská měna vůči euru o více než tři procenta, když během středy po bleskovém propadu protnula hranici čtyřiadvaceti korun za euro. Jde o největší klopýtnutí koruny od loňského května, kdy trh neuroticky vstřebával informaci o zvolení Aleše Michla novým guvernérem České národní banky. Zároveň je to zásadní korekce dosavadní spanilé jízdy české měny, která za sebou měla v závěru ...
Boj centrální banky s inflací v kombinaci s tvrdou korunou i dědictvím éry devizových intervencí. To jsou dva hlavní důvody, proč Česká národní banka předběžně skončila své loňské hospodaření se suverénně nejhlubší ztrátou od rozdělení Československa. Jak uvádějí její vlastní statistiky, ke konci loňského roku skončila se ztrátou bezmála 412 miliard korun. Jen za prosinec nabrala ztrátu přes 110 miliard korun.
Ztráta, která nemá za dobu existence České republiky obdoby. K takové má za loňský rok našlápnuto Česká národní banka. Jak uvádějí její vlastní statistiky, těsně před Štědrým dnem svítila v účetní kolonce průběžného hospodaření centrální banky rudá číslovka označující ztrátu na pomezí 310 miliard korun. Tak hluboko pod nulu hospodaření centrální banky nepadlo doposud nikdy od rozdělení Československa. Důvodem je boj ČNB s inflací v kombinaci s tvrdou korunou i dědictvím éry devizových intervencí.
Ceny bytů klesnou o desítky procent. ČNB by měla více investovat do akcií. E-shopy budou krachovat. Český autoland stále dokáže vydělat. Přinášíme vám výběr rozhovorů, které jsme letos dělali s miliardáři a šéfy klíčových českých společností. Jaké jsou jejich názory a předpovědi?
České předsednictví v Radě Evropské unie se pomalu chýlí ke konci. Podle europoslance a bývalého centrálního bankéře Luďka Niedermayera (TOP 09) bylo úspěšné, naši zemi však nadále čekají obtížné výzvy. „Pokud uspěje volání po rozvolnění pomoci velkým firmám, tak se obávám, že se buď dostaneme do rozpočtové situace, která bude na hranici zvládnutelnosti, nebo české firmy získají menší pomoc než ty zahraniční,“ říká Niedermayer v rozhovoru s deníkem E15.
Čerstvě zveřejněná inflace za říjen stěží zvrátí většinový názor, že ČNB už má se zvyšováním úrokových sazeb odpracováno. Na jedné straně je pravda, že meziroční inflace bez započtení nových opatření vlády v oblasti energií opět zesílila. Na druhé straně platí všeobecné přesvědčení, že cenovému růstu dojde v dohledné době dech. Od ledna či února by měl nastoupit klesající trend a zhruba kolem poloviny roku by inflace mohla sklouznout do jednociferných čísel.
Hospodaření České národní banky spadlo během podzimu do rekordně záporných čísel. Podle svých vlastních pravidelných statistik nahromadila ČNB od ledna do října ztrátu převyšující čtvrt bilionu korun. Tak hluboko pod nulu průběžné hospodaření centrální banky nepadlo doposud nikdy od rozdělení Československa a samotného vzniku České národní banky v roce 1993.
Zvyšování úrokových sazeb velkých centrálních bank, napjatý trh práce s dynamickým mzdovým vývojem a příliš expanzivní fiskální politika působí na další růst cen. „Pořád si myslím, že v tomto vysoce inflačním prostředí je povinností bojovat s vysokými inflačními očekáváními a potvrzovat naše odhodlání, že jsme připraveni přivést inflaci k cíli co nejrychleji,“ řekl viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro E15. Vyjádřil také k devizovým intervencím, rozpočtové politice státu, k plánům na zavádění ...
Ve finančním světě platí, že racionální aktéři mění své názory, změní-li se fakta. V posledních měsících se ve vyspělých zemích ukazuje, že inflace zůstává v ekonomice hluboce zakořeněna. S cílem obnovit cenovou stabilitu tak západní centrální bankéři začali utahovat politiku agresivněji, než sami původně předpokládali. Kdo však doufal, že i ČNB začne reflektovat jestřábí vnější prostředí a přijde s konstruktivní odpovědí na vážnou inflační hrozbu, bude zklamán.
Měnová politika je teď podle člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita relativně přísná. „Různými kanály přispívá k tlumení poptávky, poptávky po úvěrech a po aktivech,“ říká v rozhovoru pro deník E15. „Těžko bych teď hledal důvody, proč by měly jít úrokové sazby nahoru,“ dodal. Nejbližší měnověpolitické zasedání ČNB je na programu na konci září a je pravděpodobné, že základní úroková míra opět zůstane beze změny na sedmi procentech. V rozhovoru Frait rovněž zmiňuje, že vláda s centrální bankou ...