kdy může zaměstnavatel nařídit dovolenou - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy může zaměstnavatel nařídit dovolenou, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Novela zákoníku práce, která nyní putuje do Poslanecké sněmovny, přináší sice vítanou novinku v podobě možnosti elektronicky uzavírat pracovní smlouvy, jinak ale podle firem místo omezení byrokracie naopak zaměstnavatelům přináší nové povinnosti. Firmy kritizují hlavně povýšení dohod o provedení práce v podstatě na pracovní smlouvy a zpřísnění legislativy u práce z domova. „Stát dusí lidi i firmy zbytečným papírováním. Nemá smysl jen retušovat, změna musí být zásadní,“ říká řídící partnerka poradenské ...
Cestovní pojištění to nejsou jen „léčebné výlohy“. Pod pojmem cestovní pojištění se skrývá celá řada připojištění, existuje navíc mnoho specifických situací, které mohou spadat do výluk, případně je třeba riziko pokrýt dalším rozšířením smlouvy.
K 18. únoru skončí povinné testování ve firmách i na školách. K hromadnému testování zaměstnanců se přistoupilo v souvislosti s nástupem vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Ačkoliv Česko nadále vykazuje rekordní přírůstky desítek tisíc nově nakažených, počet hospitalizací se výrazně snížil z důvodu menší závažnosti varianty omikron. Do 18. února platí povinnost testování zaměstnanců i OSVČ. Jak zařídit testy na pracovišti? Jak na samotesty a antigenní testy?
Zákoník práce stanoví pravidlo, podle kterého si má zaměstnanec vybrat dovolenou v tom roce, v němž mu na ni vzniknul nárok. V určitých případech je však možné část dovolené převést do následujícího kalendářního roku. Jaká jsou pravidla a co je letos nového?
V Česku se už několik firem rozhodlo zavést kratší pracovní dobu, jejíž uzákonění chtějí po příštích volbách prosadit zejména levicové strany. Firmy, které si tuto cestu samy zvolily, si ji zatím nemohou vynachválit.
Americké společnosti přitvrzují v nátlaku na odpůrce vakcín. Celá řada velkých firem od kancelářských profesí až po restaurace a filmové štáby nařídila svým zaměstnancům, aby se nechali povinně naočkovat proti nemoci covid-19, jinak se nemohou fyzicky vrátit na pracoviště, informuje televizní stanice CNN. Čeští zaměstnavatelé, které oslovila redakce deníku E15, takto ostrý postup v tuto chvíli nezvažují. Důvodem je podle experta odlišný způsob uvažování i situace na trhu práce.
Panuje obecná obava, že v době, kdy má mnoho z těch, kteří běžně pracují v kanceláři doporučen nebo dokonce nařízen takzvaný home office, udělají toho méně a hůř. Některé čerstvé průzkumy ale hovoří o přesném opaku. Tato skutečnost je mimo jiné spojena s jedním termínem teorie oboru HR - takzvaným leavismem.
Stále více lidí vyhledává možnost práce na zkrácený úvazek. Alternativu ke standardní pracovní době oceňují především studenti, kteří potřebují vhodně skloubit své studijní povinnosti s možností výdělku, či rodiče, kteří chtějí více času na péči o rodinu. Tuto potřebu vnímají i mnohé společnosti, a tak se i u nás objevuje stále více zaměstnavatelů, kteří tuto možnost nabízejí.
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek poskytl The Student Times rozhovor po středeční superdebatě pořádané Politologickým klubem FSV UK. Pavel Bělobrádek říká, že chce překonat bariéru, která mnohdy stojí mezi mladými voliči a hodnotově konzervativními stranami: „Určitě je ten volič pro nás zajímavý, ale u nás i v mnoha dalších zemích to prostě vypadá tak, že středovým, konzervativním a tradičním stranám lidé dávají hlas o něco později.“ Předseda KDU-ČSL také jednoznačně odmítá prvoplánové stížnosti na ...
Nedostatek peněz, nepříznivý demografický vývoj a obecně nezájem lidí. Na tyto bariéry velmi pravděpodobně narazí plán vlády rozšířit dvacetitisícové profesionální vojsko o deset až patnáct tisíc záložníků.