kdy může zaměstnavatel nařídit přesčas - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy může zaměstnavatel nařídit přesčas, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podle zákoníku práce určuje datum nástupu na dovolenou vždy zaměstnavatel. V praxi často podle požadavku zaměstnavatele. Brání-li tomu provozní důvody, může zaměstnavatel požadavek na čerpání dovolené zamítnout. Existují však i výjimky.
Všichni tak nějak známe minimální mzdu, kterou zaměstnanec musí za svoji práci dostat. Pro jednotlivé profese se ale mzda ještě upřesňuje, a to podle zákoníku práce zaručenou mzdou. Jaká je zaručená mzda v Česku pro letošní rok? Jak vypadá tabulka profesí? Na jaké skupiny se dělí a jaký je rozdíl oproti minimální mzdě?
S druhou vlnou koronaviru přichází i znovuzavádění home office. Někteří zaměstnavatelé se vzdálenou práci svých zaměstnanců připravili při první vlně, jiní stále tápají. Zákoník práce totiž práci na home office nijak podrobně neupravuje. Jak správně nastavit pravidla a co může zaměstnavatel při práci z domu zaměstnanci zakázat?
Práce přesčas je celkem běžnou praxí. Může ji ale zaměstnavatel nařídit, a jaké má zaměstnanec právo na proplacení hodin práce navíc?
Stále více lidí vyhledává možnost práce na zkrácený úvazek. Alternativu ke standardní pracovní době oceňují především studenti, kteří potřebují vhodně skloubit své studijní povinnosti s možností výdělku, či rodiče, kteří chtějí více času na péči o rodinu. Tuto potřebu vnímají i mnohé společnosti, a tak se i u nás objevuje stále více zaměstnavatelů, kteří tuto možnost nabízejí.
Standardní doba, kterou trávíme v práci, je 40 hodin týdně. Ze strany zaměstnavatelů však stále více rostou nároky na časovou flexibilitu zaměstnanců. Nezřídka se tak stává, že mnozí pracovníci zůstávají v zaměstnání přesčas. Výjimkou pak nejsou ani ti, kteří mají směny ve svátek, o víkendu či v noci. Pokud k nim patříte i vy, měli byste věnovat pozornost tomu, zda je vám taková práce navíc ze strany zaměstnavatele kompenzována, a to buď ve formě příplatků, nebo náhradního volna.
Pokud vám zaměstnavatel nařídí práci přesčas, nemůžete ve většině případů odmítnout. Nikoho přitom nezajímá, jak tím naruší vaše osobní plány, a to i kdyby vám měly propadnou letenky či drahé vstupenky. Ačkoliv se práce přesčas musí přesně řídit zákoníkem práce, mnohé firmy si pravidla přizpůsobují po svém. Víte, co je ještě únosné a na co máte nárok?
Česká republika podle Evropského výboru pro sociální práva při Radě Evropy nedodržuje Evropskou sociální chartu. Tři z pěti zjištěných nedostatků uvedených ve zprávě výboru pro rok 2014 se týkají přesčasů, které jsou údajně v české legislativě nedostatečně omezeny nebo není odpovídajícím způsobem zaručena kompenzace za přesčasové hodiny. Další nedostatky se týkají krátkých výpovědních lhůt, nízkého odchodného a obtížnosti svolat stávku.