kdy probiha druhe kolo volby prezidenta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy probiha druhe kolo volby prezidenta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dvě data svítí v německém kalendáři roku 2021 výraznou červenou barvou: 16. ledna a 26. září. Obě jsou spojena se jménem Angely Merkelové, která letos končí svou dlouhou politickou kariéru.
Celý civilizovaný svět se v uplynulém roce dostal do situace, kterou od druhé světové války nezažil. Drasticky se omezily sociální kontakty a zdá se, že přesun do kyberprostoru bude trvalým jevem. „Nemyslím, že česká vláda zneužila ohromného prostoru, který se jí otevřel v okamžiku vyhlašování krizových stavů. Jen s tím neumí racionálně a lidsky přesvědčivě nakládat,“ říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Volby do krajských zastupitelstev se konají 2. a 3. října 2020 společně s prvním kolem senátních voleb. Volí se ve 13 krajích republiky. Nevolí se v Praze.
Rok s rokem se sešel a letos máme opět možnost sledovat jednu z největších politických show na světě – americké prezidentské volby. Proces, který začíná už více než rok před samotnými volbami a ani Američané mu úplně nerozumějí. Proces, z jehož konce vzejde možná nejmocnější osoba planety a jehož výsledek ovlivní celý svět. Jak to ale celé funguje?
Volby uprostřed funkčního období, tzv. midterms, jsou ve Spojených státech druhým nejdůležitějším volebním kláním. Probíhají vždy přesně dva roky po volbě prezidenta a většinou nedopadají pro hlavu státu moc dobře. Současný prezident Donald Trump sice před dvěma lety postavil mnoho dosud platných předpokladů na hlavu, přesto se tentokrát může vše odehrát podle zaběhlých zvyklosti. Čtěte pět důvodů, proč na výsledcích voleb do Kongresu tolik záleží.
Probíhá jakési třetí kolo senátních voleb, v němž se v silově vyrovnané komoře nezávislí kandidáti rozhodují, jaký klub svou přítomností podepřou. Důležité dílčí vítězství si teď připsali Starostové a nezávislí, do jejichž klubu vstoupí známé tváře Jiří Drahoš a Marek Hilšer. Rozložení sil stále není jisté, několik nezávislých kandidátů si svůj klub stále vybírá.
Země se zkušeností s komunistickým režimem se mohou již téměř třicet let pyšnit demokratickým režimem, nicméně svobodné zřízení v nich neprobíhá zcela hladce. Jedním z největších problémů, se kterým se musí popasovat, je politická nestabilita. Postkomunistické země se ve srovnání s jinými evropskými státy potýkají se silnou fragmentací politické scény, nestabilitou vlád a jejich častými pády.
Slovenská společnost je neklidná. Po jmenování nové vlády se protesty zmírnily, ale napětí pořád trvá. Podle socioložky a bývalé slovenské premiérky Ivety Radičové potřebuje země hlubší změnu. „Nepokoj neustane, dokud se nezmírní polarizace společnosti. A to se nestane jen rotací politických kádrů. Ani náhodou,“ říká Radičová.
„Je potřeba dělat drobnou politickou práci, která není vidět na první pohled,” říká Pavel Fischer, český diplomat, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a neúspěšný uchazeč o post prezidenta. S kandidátem nadcházejících senátních voleb jsme se setkali na Central European Conference na půdě London School of Economics. Ptali jsme se na rostoucí popularitu nacionalistických hnutí, globalizaci, Evropskou unii i současnou situaci na Slovensku.
Cesta do hlubin duše voličů Miloše Zemana v kraji, kde pro něj nejvíce volili – čím se Jiří Drahoš lidem z regionu s největším procentem hlasů pro opačného kandidáta tak odcizil? Bezmála dva týdny po vyhlášení vítěze prezidentské volby zůstává na jazyku české společnosti pachuť nespokojenosti, obviňování a rétoriky prohlubující rozdělení. Tuto rétoriku dvou nesmiřitelných táborů je však potřeba odmítnout. Nevolila Praha proti venkovu, chytří proti hloupým, hodní proti zlým nebo mladí proti starým. ...