kdy se vyplatí tepelné čerpadlo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy se vyplatí tepelné čerpadlo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Češi v prvním pololetí postavili solární elektrárny o rekordním výkonu a tempo připojování do sítě podle Solární asociace nemá polevit ani po zbytek roku. Rozmach trhu odstartovaly vyšponované velkoobchodní ceny elektřiny, které vzrostly na více než desetinásobek do té doby běžné ceny, když loni v srpnu dosáhly až tisíce eur za megawatthodinu. Situace na energetických burzách se ale letos postupně uklidnila a návratnost investic do domácí fotovoltaiky se opět prodlužuje. Jakým rodinným domům se vyplatí?
Klimatizace je často jediným způsobem, jak v řadě městských bytů dosáhnout příjemné teploty i během nejteplejších letních dnů. Je ovšem třeba vybrat takovou, která místnost skutečně ochladí. Na co se při výběru zaměřit a s jakými cenami počítat?
V běžné domácnosti představuje ohřev vody druhou největší položku na fakturách za energie – hned po vytápění. Je proto logické, že lidé hledají cesty, jak v této oblasti ušetřit. Jednou z oblíbených variant je instalace solárních panelů. Jaké možnosti fotovoltaika u ohřevu vody přináší a kdy se vyplatí?
Česká distribuční soustava není připravená na rozvoj fotovoltaiky. Podle Petra Částka z Columbus Energy potřebuje jak investice do zařízení, tak zvládnout řízení špiček, kdy obnovitelné zdroje začnou najednou dodávat víc než obvykle. Tato adaptace podle něj potrvá deset, možná dvacet let. I proto se fotovoltaika vyplatí hlavně tomu, kdo dokáže energii akumulovat a využít doma.
Na současné vlně zájmu o domácí fotovoltaické elektrárny mnozí zákazníci prodělají. Boom totiž tlačí ceny instalací vzhůru a dodavatelé solárních systémů mnohdy zákazníkům slibují nesplnitelné. Shodli se na tom účastníci konference Ceny energií: ochrana spotřebitelů v době energetické krize, kterou pořádal Institut pro veřejnou diskusi.
Ceny energií začínají výrazněji klesat. Řada dodavatelů proto nabízí nové ceníky elektřiny a plynu, které jsou pod vládou stanoveným stropem. „Pokud je nabídka výhodná, nebál bych se uzavřít smlouvu s fixací ceny na 12 i na 24 měsíců," říká Roman Šmíd, ředitel maloodběru společnosti epet.
Na střechách rodinných domů panuje velmi čilý ruch. Vysoké ceny energií přesvědčily mnohé rodiny k rozhodnutí pořídit si solární panely. Velkému rozmachu nahrává i program státních dotací „Nová zelená úsporám“. Pořízení vlastní fotovoltaiky se pohybuje v řádu stovek tisíců korun, přičemž ta výkonnější zařízení s bateriemi mohou stát i více než milion korun. Je proto důležité, aby se noví majitelé zajímali i o to, jaký vliv má takové zhodnocení nemovitosti na její pojištění.
Česko stále výrazně zaostává v počtu fotovoltaických zařízení na soukromých stavbách, a především na rodinných domech. V okolních státech kromě Slovenska se pokrytí solárními panely počítá na desítky procent. U nás jsou to pouze jednotky.
Národní ekonomická rada vlády nedávno rozpoutala diskuzi o budoucnosti stavebního spoření. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se dokonce uvažovalo o zrušení státní podpory. V Česku přitom mají uzavřené stavební spoření více než tři miliony klientů a stavební spořitelny nabízejí příznivé podmínky pro úvěry na investice do družstevního bydlení nebo energetických úspor. „Takové podmínky financování žádné běžné banky neposkytují a poskytovat nebudou, protože jim to nedovolí jejich pravidla řízení rizik ani...