kdy se vyplatí tepelné čerpadlo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kdy se vyplatí tepelné čerpadlo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Národní ekonomická rada vlády nedávno rozpoutala diskuzi o budoucnosti stavebního spoření. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se dokonce uvažovalo o zrušení státní podpory. V Česku přitom mají uzavřené stavební spoření více než tři miliony klientů a stavební spořitelny nabízejí příznivé podmínky pro úvěry na investice do družstevního bydlení nebo energetických úspor. „Takové podmínky financování žádné běžné banky neposkytují a poskytovat nebudou, protože jim to nedovolí jejich pravidla řízení rizik ani...
55 % nemovitostí. Právě tolik jich je v Česku pojištěných. Vyplývá to minimálně z průzkumu České asociace pojišťoven z října 2022. Pokud patříte do zbylých 45 %, ale vážně uvažujete o tom, že nemovitost pojistíte, nebo vás sjednání pojistky čeká jako jeden z kroků při sjednání hypotéky, máme pro vás rady a tipy na co si dát pozor.
Odsunuté koupě bytů způsobené drahými hypotékami vyvolaly v síti realitních kanceláří Re/max historicky rekordní rok v počtu zprostředkovaných nájmů. S prvním výraznějším poklesem sazeb ale nájmy opět vystřídá zájem o pořízení vlastního bytu, a to možná už letos, očekává generální ředitel společnosti Jan Hrubý. „Od poloviny tohoto roku už bude vývoj výrazně pozitivnější. Osobně si myslím, že optimální úrokové sazby jsou někde kolem tří procent a věřím, že se k nim dostaneme v průběhu roku 2024,“ říká šéf ...
Energetická krize se mění v obchodní příležitost i pro malé firmy. Vysoké faktury za energie donutily v posledních měsících Čechy zamyslet se nad svou spotřebou. Díky státním dotacím ze situace profitují zejména dodavatelé tepelných čerpadel a solárních panelů. Nyní se otevírá příležitost i pro firmy, které dodávají okna, dveře nebo zateplení. Příští týden totiž stát spustí příjem žádostí do zbrusu nového programu, kde mohou lidé získat až 150 tisíc korun na malá úsporná opatření v domácnostech.
Trh dodavatelů se bude konsolidovat a iniciovat to budou sami menší hráči. Ti už dnes podle šéfa Pražské plynárenské Martina Pacovského chodí po trhu a nabízejí své zákazníky. „Dovedu si představit, že tento trend ještě zesílí, protože doby hojnosti jsou zkrátka pryč. Trh se pročistí. Energetický regulátor bude také mnohem přísnější. Předpokládám, že kvůli nové situaci na trhu vzniknou nová pravidla a úřad si bude finanční stabilitu dodavatelů důsledněji hlídat,“ předpovídá Pacovský.
Až letošní krize donutila řadu Čechů, aby přemýšleli nad energetickou úsporností svých domů. Profukující okna, špatně utěsněné dveře a zima od střechy už mohou mít neblahý vliv nejen na zdraví, ale i na peněženku. Státní fond životního prostředí rozdává dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku jako na běžícím páse, pro chudší domácnosti chystá další speciální program. „Cílíme na domácnosti s nižšími příjmy, které si nemohou dovolit vysokou vstupní investici,“ říká ředitel fondu Petr Valdman.
Dnešní stav v energetice není výsledkem války, ale aktivit Evropské unie. Civilizovaná společnost se přitom od méně civilizované liší tím, že je schopna zajistit stabilní a relativně dosažitelnou energii. Pokud jeden z těchto dvou parametrů padne, řítíme se do třetího světa, říká zakladatel skupiny Fenix Cyril Svozil.
Současné extrémní ceny energií jsou pro řadu domácností impulsem k rekonstrukci bydlení, která zajistí energeticky úspornější provoz. Vyvstává ale řada otázek ohledně financování. Jaký zvolit poměr využití úspor a úvěru? Existuje zodpovědné zadlužení, a jaké vůbec existují typy úvěrů na rekonstrukce tohoto typu?
Stále větším tématem vlastníků rodinných domů se stávají alternativní zdroje energie. Plynové kotle nahrazují tepelnými čerpadly a na střechy osazují fotovoltaické panely. „Úsporná řešení už nejsou doménou pouze prémiových projektů, ale de facto je chtějí všichni. Zájem se zvedl o tisíc procent,“ říká Josef Molnár, specialista společnosti Magus EDH, která se specializuje na energetická řešení budov. Ke slovu se podle něj v Česku brzy dostanou i větrné a vodní elektrárny.
Alternativní energetická řešení zažívají v Česku nebývalý boom. A není divu, v době dramatického růstu cen energií hledají Češi řešení jak vyzrát na vysoké účty za energie. Právě udržitelné technologie, které zhodnotí nemovitost a současně pomohou výrazně ušetřit, se jeví jako správná cesta. Vedle státních dotací na jejich pořízení poskytují zvýhodnění už i banky a stavební spořitelny.