koalice lidovců - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koalice lidovců, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už dříve navržená novela volebního zákona lidovců se zřejmě stane takzvaným legislativním nosičem změn, které musí parlament schválit kvůli únorovému rozhodnutí Ústavního soudu. Pro podzimní klání o Poslaneckou sněmovnu má zůstat zachováno čtrnáct volebních krajů. Jeden obvod už chce pouze ANO a uskupení Trikolóra.
Pro „hnutí“, jak Andrej Babiš rád nazývá svůj politický projekt, to není zrovna dobrá doba. A ani budoucnost nevypadá nijak vábně.
Od jedné krajnosti ke druhé. Změny buď jen kosmetické, anebo příliš radikální. Zhruba tak se jeví dvojice vládních návrhů na úpravu volebního zákona po zásahu Ústavního soudu.
Snaha opozice přimět vládu k výraznému změkčení koronavirových zákazů a omezení zřejmě skončí nezdarem. Pokud Poslanecká sněmovna kabinetu nevyhoví a neprodlouží nouzový stav, vyhlásí ministerstvo zdravotnictví co nejvíce opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Řekl to vicepremiér a šéf rezortu vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Takový postup však loni na jaře osekaly soudy.
Žádost vlády ANO a ČSSD o souhlas poslanců s prodloužením nouzového stavu má prozatím malé šance na úspěch. Kabinetu vypověděli poslušnost komunisté, protože nesplnil jejich podmínky. Ty si však kladou i další strany. V kuloárech se hovoří o možné pomoci Pirátů. Poslanecká sněmovna má o opatření jednat příští čtvrtek. Nouzový stav platí do 14. února.
Osm měsíců před soubojem o Poslaneckou sněmovnu a šest měsíců před uzavřením kandidátek začne Česko hledat cestu z politické krize. Ústavní soud vedený Pavlem Rychetským už podruhé po zrušení voleb v roce 2009 ovlivnil střet stran a hnutí. Vymazal některé pasáže volebního zákona, které znevýhodňovaly malé subjekty vůči velkým. Sněmovna i Senát se v krátkém čase musejí dohodnout na nových paragrafech. Jinak riskují ústavní chaos.
Občas se stává, že jednotlivému průzkumu se dostane nebývale vysoké pozornosti. Tak se to stalo volebnímu modelu agentury Median, který v úterý přistál v médiích.
Kolegové z ODS říkají předsedkyni jedné z největších oblastních buněk ODS v Praze 8 Vladimíře Ludkové „pražská železná lady“. Zastánkyně konzervativních postojů míní, že její strana měla před volbami do Poslanecké sněmovny postupovat samostatně. „Výsledek trojkoalice bude horší, než je prostý součet preferencí stran,“ míní.
Dohoda špiček ODS, KDU-ČSL a TOP 09 o koalici před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny nemá bezvýhradnou podporu členských základen. Averzi budí především v Praze u některých občanskodemokratických buněk. Rozruch způsobil také poslanec TOP 09 Dominik Feri, který se rozhodl kandidovat v hlavním městě. Tisíce preferenčních hlasů ho může katapultovat třeba i na první místo. Přesto trojkoalice nezakáže kandidátům využívání preferenčních hlasů, jako to udělali Piráti a STAN.
Pud sebezáchovy velí menším stranám spojovat se před říjnovým soubojem o Poslaneckou sněmovnu buď s většími partnery, nebo mezi sebou. V obtížnější situaci než opoziční ODS a Pirátská strana, které uzavřely svazky s lidovci a TOP 09, respektive se Starosty a nezávislými, je vládní ČSSD. I proto že balancuje kolem pětiprocentního zisku. Dřívějšímu levicovému hegemonovi nezbývá než spolupracovat s formacemi, které nejsou zastoupeny v dolní komoře parlamentu, či s odbory.