koalice na vysočině 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koalice na vysočině 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Předsedou Senátu byl opětovně zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Tak jako před dvěma lety neměl protikandidáta. Podobně jako v listopadu 2020 dostal v tajné volbě 73 ze 80 odevzdaných hlasů. Vystrčila nominoval senátorský klub ODS a TOP 09, který je se 36 členy nejsilnější frakcí v jednaosmdesátičlenném Senátu. Jeho znovuzvolení ocenil premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala. Novinářům po jednání vlády řekl, že Vystrčil je mimořádně důstojným a pracovitým předsedou horní komory, a je tak viděn nejen v...
Možnost ovlivnit politiku přebila obavy z koronavirové nákazy. Účast v krajských volbách překonala očekávání, a tak je možné brát je jako generálku na volby parlamentní. Jejich celkový obraz dává naději opozičním stranám. Tam, kde se dokázaly spojit v různých koalicích, nasbíraly slušnou porci hlasů, v Královéhradeckém kraji koalice ODS a STAN dokonce vyhrála. Opatrnost v úsudcích je ale na místě.
Vítězství vládního hnutí ANO, které začíná povážlivě hořknout, růst opozičních Pirátů a STAN a další prudký pokles koaliční ČSSD i komunistů tolerujících kabinet. Tak dopadly volby do krajských zastupitelstev, které jsou považovány za test spokojenosti s mocenským uspořádáním. Navzdory koronavirové nákaze k nim přišlo o něco více lidí než před čtyřmi lety, účast dosáhla téměř 38 procent. V prvním kole souboje o třetinu Senátu zabodovali Starostové a nezávislí a ODS, největší ztrátu má sociální demokracie.
Hnutí ANO nebude mít hejtmana ve všech deseti krajích, kde vyhrálo letošní volby. Na stupních vítězů je totiž takřka ve všech krajích s malým odstupem obklopen opozičními stranami a jejich koalicemi. Ty se nyní snaží ze všech sil z povolebních jednání vyšachovat ANO, které může přijít o vedení až šesti krajů, kde vyhrálo.
Po víkendových volbách do krajů a Senátu se za vítěze označovali takřka všichni. Rozjela se debata, zda rozhoduje počet získaných mandátů, nebo vyjednaných postů hejtmanů. Komu se opravdu dařilo, a pro koho byly volby debakl? Podívejte se v přehledu.
Vítěze z krajských voleb do zastupitelstev, které se konají 2. a 3. října 2020, budeme předběžně znát do několika málo hodin od uzavření volebních místností. Kompletní výsledky pak budou známy nejdříve v sobotu 3. října večer. Průběžné i finální výsledky volebního klání můžete sledovat zde.
Krajské volby v České republice jsou naplánovány na 2. a 3. října 2020. Společně s volbami do krajských zastupitelstev se konají i volby do třetiny Senátu. Krajští zastupitelé jsou voleni ve 13 krajích mimo hlavní město Prahu. Kandidáty musí strany přihlásit nejpozději do 28. července 2020.
Po krajských volbách se zpravidla vymění zhruba třetina ze třinácti hejtmanů, podobná situace se bude pravděpodobně opakovat i letos. Politologové odhadují, že favorizované vládní hnutí ANO, které se v roce 2016 střetlo o regiony poprvé a klání vyhrálo, letos oslabí. I kvůli předpokládané nižší účasti seniorů, kteří se obávají nákazy koronavirem.
Letos se konají první krajské volby, kde platí limit pro financování kampaní. Úřady budou dohlížet na to, aby strany v každém kraji neutratily více než sedm milionů korun. Pokud budou strany samostatně kandidovat ve všech krajích, smějí utratit až 91 milionů korun. Další miliony pak mohou vydat na senátní volby, které proběhnou souběžně. Většina sněmovních stran ale nečeká, že by limitu dosáhla.
Posílení neparlamentních uskupení, které prohloubí roztříštěnost politické scény, a ještě větší oslabení levice přinesou říjnové krajské volby. I hnutí premiéra Andreje Babiše pravděpodobně ztratí kvůli aférám v Brně a ve Středočeském kraji hlasy. Shodují se na tom politologové oslovení deníkem E15.