koho budete volit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koho budete volit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Otázka rituálů v politice je jedna z těch, kde se protíná celá řada společenských a humanitních oborů – sociální antropologie, sociologie, psychologie, historie, politologie, religionistika. Pro řadu racionálně zaměřených lidí hledících na efektivitu a účelnost jsou zrovna rituály typu inaugurace nějakého představitele něčím, co není pro řádné fungování politiky a společnosti nezbytné. Je to ovšem hluboký omyl.
Na Pražský hrad byla k příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla pozvána řada internetových influencerů. Ti mají často jedno společné. Svůj prostor a vliv propůjčili vítěznému kandidátovi na hlavu státu. Podpora celebrit se stovkami tisíc sledujících na sociálních sítích byla ale kolikrát v šedé zóně politického marketingu.
Datovou schránku bude muset od nového roku využívat daleko více občanů a subjektů. Na fyzické osoby se ale nakonec povinnost vztahovat nebude. Komu bude datová schránka zřízena povinně a proč stát k tomuto kroku přistoupil?
Prezidentské volby skončily a do dalších významných voleb – tedy krajských – zbývá více než rok a půl času. Vládě Petra Fialy (ODS) se tak otevírá dlouhé období, po které se nebude muset za každou cenu řídit voličskými náladami. Ekonomové i třeba zvolený prezident Petr Pavel tak nabádají kabinet k prosazení nepopulárních reforem, ať už je to budoucnost důchodů, nebo konsolidace veřejných financí.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Hlasy pro Andreje Babiše se nerovnají hlasům pro hnutí ANO, hodnotí výsledek voleb politolog Pavel Šaradín. „Opozice není jednolitý celek: jsou tam liberálové, levicově orientovaní voliči, ale také středoví nebo i pravicoví,“ říká v rozhovoru pro Info.cz.
Krátce po sobotním sečtení hlasů v prezidentských volbách se objevily první příspěvky lidí, kteří na výzvu Andreje Babiše vsadili na jeho vítězství a dostali se tak do finančních problémů. Za těmito médii a politiky probíranými příběhy stáli často trollové, kteří se reportérům ke vtipu přiznali. Deník E15 na základě dat a rozhovorů prozkoumal, jaký měla dopad Babišova sázkařská výzva, u které kurz věštil prohru.
Zvolený prezident Petr Pavel by mohl podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity být mnohem méně aktivistický, než byli jeho předchůdci. „Prezident má fungovat jako moderátor a někdo, kdo se nesnaží být tím klíčovým vrcholem výkonné moci, jako se o to občas snažil Miloš Zeman,“ říká v rozhovoru pro deník E15 expert, který se českým prezidentům věnuje na akademické úrovni, politolog Lubomír Kopeček.
Skončilo druhé kolo prezidentských voleb. V podrobné mapě se můžete podívat, zda ve vaší obci zvítězil Petr Pavel nebo Andrej Babiš. Volební mapa zobrazuje jak dopadly volby ve všech volebních okrscích. Podle jejich zbarvení poznáte, který z kandidátů získal v okrsku nadpoloviční většinu hlasů.
Výsledky prvního kola voleb určily, že se čtvrtým českým prezidentem stane buď expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, nebo generál ve výslužbě se zkušeností ve vedení NATO Petr Pavel. Byť se zdá, že se ve druhém, finálním kole nemohou utkat rozdílnější kandidáti, názorově se v mnoha oblastech shodují. Co o sobě navzájem říkají? Jaké mají škraloupy? Výsledky druhého kola voleb budou jistě zajímavé.