koho volit do europarlamentu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koho volit do europarlamentu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Danuše Nerudová, která se letos neúspěšně ucházela o prezidentský post, se rozhodla kandidovat do europarlamentu za STAN. Uchází se o nominaci do čela kandidátky, uvedla na sociální síti X.
Roberta Metsola pochází z nejmenší země EU, Malty, ale je dnes jednou z nejvýš postavených žen na světě. Stojí v čele Evropského parlamentu, nepotrpí si na oficiality chová se kontaktně a velmi spontánně. Její, chvílemi až entuziastický osobní projev je přitom hodně odlišný od vystupování českých politiků. Magazín Reflex s ní hovořil o Ukrajině, problematice migrace, ženách v politice, potírání korupce v Europarlamentu i Green Dealu.
Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně Dita Charanzová. Výbor hnutí to jednoznačně podpořil, řekl na celostátním sněmu předseda ANO a premiér Andrej Babiš. Charanzová měla podporu i z řady krajských sněmů.
Českou politikou otřásá spor o postoj ke dvěma paktům, o nichž se v těchto dnech hlasuje v OSN. Pakt o uprchlících česká vláda podpořila, naopak pakt o migraci odmítla.
Europoslanci a místopředsedovi Evropského parlamentu Pavlu Teličkovi se nelíbí postoj Andreje Babiše k vládní krizi a k médiím z vydavatelství Mafra. Vadí mu nevlídný přístup hnutí ANO k některým evropským otázkám a naopak vlídný postoj k prezidentu Zemanovi.
Martin Schulz byl několik pět let vůdčí postavou Evropského parlamentu, patří mezi výrazné podporovatele evropské integrace. V úterý budou evropští poslanci volit jeho nástupce. Schulz se v budoucnu chce vrátit do německé politiky.
Měsíc po nástupu nové vlády otřásají Polskem občanské protesty. Přístup konzervativců k justici a dělbě moci vzbudil velké vášně v Polsku, ale i v zahraničí. Šéf europarlamentu Martin Schulz dokonce použil slova „státní převrat“. Podstatu sporu popisuje komentář slovenského listu SME, který hledá paralely s mečiarismem. Konzervativní polský list Rzeczpospolita nicméně vládu Beaty Szydlové hájí.
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie podle očekávání nerozhodli o tom, koho nominují do funkce nového předsedy Evropské komise. Herman Van Rompuy, který schůzkám lídrů osmadvacítky předsedá, ale dostal mandát jednat s frakcemi europarlamentu nejen o personální problematice, ale především o náplni práce budoucí komise v příštích pěti letech.
Poznávacím znamením letošních eurovoleb je výrazný úspěch euroskeptiků. Například ve Velké Británii slaví historický úspěch protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). V Česku naopak vítězily proevropské strany. Partaje kritické k Bruselu mají jen šest z 21 křesel určených pro české zástupce. Úspěch slaví svobodní, kteří poprvé získali poslanecký mandát. Naopak Strana zelených opět vyšla naprázdo, její šéf Ondřej Liška proto složil funkci.
Šéf strany s nejdelším názvem na světě vložil do volební kampaně pár korun, získal statisíce.