Kolik dostanou duchodci pristi rok - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Kolik dostanou duchodci pristi rok, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině přinesla do Česka dvojcifernou inflaci. Ceny energií se v průběhu letošního roku prudce zvyšují, což nejvíce postihuje lidi s nízkým příjmem a seniory v důchodu. Vláda proto letos hned v několika fázích zvyšovala důchody. Ty rostou doslova nevídaným tempem. Kdo bral loni průměrný důchod, ten si během jediného roku polepšil přibližně o 2500 korun. Starobní důchody se naposledy tak prudce zvyšovaly v roce 1995. Další valorizace proběhne v lednu 2023. Pracující či podnikající důchodci si ...
Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí by se měla zvednout o 140 korun. K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků. Návrh nařízení o valorizaci penzí zveřejnila na svém webu vláda. Od ledna se zásluhový díl zvýší také o bonus 500 korun za vychované dítě. S tímto výchovným by se průměrná starobní penze měla v lednu podle ministerstva práce dostat na 19 ...
Dvojí mimořádné zvýšení důchodů v letošním roce vyjde až na třicet miliard korun, plyne z aktuálních propočtů ministerstva financí a odborníků. Obě zákonná opatření jsou trvalá. Valorizace zapříčiněné vysokou inflací tak zatíží penzijní systém i v dalších letech.
Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší. Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 1017 korun. Nařízení o mimořádné valorizaci schválila dnes vláda. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci roku od sociální správy 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo 2,38 milionu. Celkem mimořádná valorizace vyjde rozpočet asi na 20 miliard korun.
Průměrný starobní důchod se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší, a to o 1017 korun. Zásluhová část penze se všem lidem, kteří mají starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, zvedne o 8,2 procenta. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci roku od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců z toho bylo 2,38 milionu.
Rostoucí inflace v novém roce zatíží seniory a další lidi pobírající penze mnohem více než v roce 2021. Částečně jim pomohou platné paragrafy, které na raketové zvyšování cen reagují valorizací dávek. Přidáno dostanou penzisté dokonce dvakrát. Poprvé už od ledna a pak ještě od poloviny roku.
Robert Šlachta a jeho hnutí Přísaha se snadno mohou stát černým koněm letošních sněmovních voleb. Pokud se dostanou do dolní komory parlamentu, zřejmě sehrají klíčovou roli subjektu, který rozhodne o složení příští vlády. Šlachta tvrdí, že si příliš nedovede představit povolební spolupráci s hnutím ANO, jelikož Přísaha chce po volbách začít vyšetřovat zadávání veřejných zakázek během pandemie. „Ale pokud by ANO řeklo, že chce samo sebe prověřit, klidně bychom s nimi jednali,“ říká Šlachta, který má v hnutí...
Vláda nemá podporu pro dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. V předvolebním boji se každá strana snaží prosadit své vlastní návrhy. Zákonodárce přitom tlačí čas. Stále není jasné, o kolik se důchody od příštího roku zvednou.
Starosta Dolních Břežan a náměstek středočeské hejtmanky Věslav Michalik (STAN) patří mezi nejvážnější kandidáty na příštího ministra financí. Chce prosadit to, co se zatím v české politice nikomu nepodařilo: výrazně seškrtat daňové výjimky, zavést vyšší daň z komerčních nemovitostí či rychlé odpisy na robotizaci. „Z krize se proinvestujeme, ale jen se zapojením soukromého sektoru,” říká.
Ještě během ledna stát vypíše další vlnu koronavirového kompenzačního programu pro umělecké profese a obecně kulturu. Ovšem spekulovat, kdy přesně se začnou lidé vracet do hledišť divadel či kin a za jakých podmínek, je předčasné. „Nechci, abychom vyžadovali povinnost absolvovat antigenní testy u pravidelných divadelních představení nebo v kinech. To by byla likvidace diváka,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).