kolik je na světě čínanů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kolik je na světě čínanů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Největší českou školu pilotů F Air čeká velmi náročný rok. Zahraniční studenti kvůli pandemii sice nedorazili, ale brutální osekávání nákladů jako jinde v letectví se nekoná. „Až krize skončí, musíme být připraveni. Návrat k normálu byl v minulosti vždy velmi rychlý,“ říká ředitel a spolumajitel firmy Michal Markovič. Nedostatek frekventantů ve výcviku profesionálů zatím alespoň částečně vyvažují hobby letci, kterých v pandemii výrazně přibývá.
Lesy i lesní byznys v Česku procházejí krizí. Kvalitní dřevo i krásné hvozdy vzala Čechům neschopnost státu řádně se starat o zelené bohatství. Nadvládu převzal kůrovec, v tuzemsku o poznání razantněji než v okolních zemích. „Když kůrovcová kalamita v roce 2015 začala, Lesy ČR to flákaly, nedělaly, co měly. Možná by bylo šikovné, kdyby státní lesy byly svěřeny krajům, když to stát neumí. Nebo kdyby se zrychlil systém veřejných zakázek, aby byl rychlejší než kůrovec,“ říká hrabě Constantin Kinský, potomek ...
Přestože v Číně Vánoce neslaví, právě tam se vyrábí nejvíc vánočních ozdob všeho druhu. V městském okrese I-wu sídlí více než 600 továren na sváteční dekorace a dobře placená práce tam láká lidi z celé země. Právě o nich natočil srbský filmař Mladen Kovačević dokument Veselé Vánoce, I-wu, který byl českým divákům dostupný v rámci online ročníku Mezinárodních festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Výrobce převodovek Wikov industry i přes pandemická opatření chystá další růst. V tuzemských závodech má připravené investice za půl miliardy korun. Sklárny, které majitel Wikovu Martin Wichterle spoluvlastní, ale tak pozitivní vyhlídky nemají. „Učinili jsme celou řadu opatření, mezi kterými bylo i propuštění třetiny zaměstnanců. Celkově nás to vyšlo na desítky milionů,“ říká Wichterle, vnuk slavného vynálezce čoček.
Česká vláda nedávno překvapivě přišla s myšlenkou uplatnit u budoucího jaderného reaktoru v Dukovanech garantované ceny elektřiny. Tedy model, který na první pohled připomíná odstrašující příklad britské elektrárny Hinkley Point.
Obvykle láká hlavně zahraniční turisty do Česka, po uzavření hranic ale musela státní agentura CzechTourism zcela změnit strategii. Soustřeďuje se na domácí cestovní ruch. „Do přírody jezdí hlavně lidé prchající z velkých měst. Ta jsou ekonomicky nejvíce zasažena,” říká ředitel agentury Jan Herget. Zároveň ale musí agentura stejně tak myslet na měsíce příští. Náznaky oživení incomingové turistiky sleduje už pro první kvartál roku 2021.
Motor české ekonomiky – automobilový průmysl – se zadrhává. „Problém je vidět hlavně na subdodavatelích. Ti už začínají propouštět a my vidíme nárůst jejich krátkodobých provozních úvěrů, o padesát procent meziročně,“ říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl a dodává: „Firmy, co vyrábějí díly, přestávají poptávat investiční úvěry ve prospěch krátkodobého financování. Je vidět, že se dostávají do potíží s marží a s penězi.“
Dříve bojovala o medaile z olympiád a mistrovství světa. Dnes chce Kateřina Neumannová dovést k byznysovému úspěchu česká horská střediska, jejíž asociaci vede od letošního května z pozice prezidentky. Kromě samotných středisek asociace sdružuje i přidružené organizace podnikající na horách, například výrobce lanovek nebo některé obce. „České hory nezvětšíme, můžeme ale lákat na nižší ceny oproti zahraničí,“ říká Neumannová.
Byl jedním z nejmladších šéfů agentury CzechInvest a také jedním z nejmladších vicepremiérů české vlády. Ze státní sféry se posunul do společnosti Škoda Auto, pro niž – a potažmo mateřský Volkswagen – pracoval v Německu, Rusku a nyní v Číně. “Jednou se určitě vrátím, minimálně na důchod. Ale teď jsem prodloužil smlouvu o rok, a co přijde pak, netuším,” říká Martin Jahn pro E15 Premium v exkluzivním rozhovoru, který po letech dal českým médiím.
Je členem jedné z nejstarších šperkařských rodin na světě. Od roku 1754 si z generace na generaci předávají tajemství tradičního řemesla, výroby a péče o šperky pod značkou Gismondi. „Jsem jediný z rodiny, kdo se rozhodl, že bude v rodinném řemesle pokračovat. Není to jednoduchá práce, ale nechci nikdy zapomenout, odkud jsem přišel,“ říká současná hlava rodiny Massimo Gismondi.