kolik statu sousedi s cinou - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kolik statu sousedi s cinou, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Postavit jedno patro trvá na staveništi obvykle měsíc. „S využitím prefabrikace to díky našemu know-how ve Finsku zabere pouhý týden, i když používáte stejné materiály jako při tradičních postupech,“ popisuje generální ředitel finské stavební a developerské skupiny YIT Markku Moilanen. Kromě času je výhodou také úspora pracovních sil a větší přesnost na stavbě i nižší zátěž pro životní prostředí.
Válka na Ukrajině výrazně promění směr, kterým se vydá evropská energetika. Mnohem víc než o ekologii půjde o zvýšení energetické bezpečnosti. „Je naším úkolem – a napříč celou Unií – minimalizovat objem peněz, které posíláme Vladimiru Putinovi na vraždění lidí v Evropě,“ říká Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost. Dovoz ruského plynu by se proto podle něho měl co nejdříve minimalizovat, a to i přesto, že to bude extrémně složité a drahé.
Evropské ocelářství loni zažilo velmi atypický rok. Před rekordním zdražováním ho zachraňovala neutuchající poptávka. Nadcházející roky ale tak pozitivní být nemusí, varuje šéf Třineckých železáren Jan Czudek, který kritizuje energeticko-klimatickou politiku Evropské unie. „Pokud chce Evropská komise vodík v ocelářství, musí si uvědomit, že celá výroba Temelína padne na naše provozy,“ řekl.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se Česko i svět letos začnou vracet k životu jako před pandemií koronaviru. Za prvořadý považuje restart tuzemské ekonomiky a hledání obchodních příležitostí v Asii a v Severní Americe. „Jakkoli je dobře, že jsme provázáni s evropskými trhy, chceme diverzifikovat spolupráci se státy, kde máme velký potenciál do budoucna, a to nejen v obchodu, ale i ve vědě,“ říká.
Díky svobodě pohybu mohl poznávat desítky zemí světa, psát cestopisy, přednášet. Tomu učinila pandemie přítrž. Byť lze s četnými omezeními dál cestovat, na svou příští pouť se cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura vydá nejdříve příští rok v létě. „Česko je velmi bezpečná země, nesmíme ale zavírat oči před závažnými problémy. Čtvrt milionu dospělých lidí žije v dluhové pasti. To je strašlivé. Svobodná země je fajn, v exekuci si ji ale dvakrát neužijete,“ říká Zibura.
Několik týdnů probíhaly v Polsku protesty po vynesení verdiktu ústavního soudu, podle něhož je přerušení těhotenství i v případě vážných vývojových vad plodu porušením ústavy. Povoleny měly zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění, či incestu. Vláda v reakci na protesty zákon odložila. I tak ale nadále Polkám v mnoha případech nezbývá nic jiného, než využít nelegální možnosti potratu v domovské zemi, nebo vycestovat do zahraničí včetně...
Výrobce převodovek Wikov industry i přes pandemická opatření chystá další růst. V tuzemských závodech má připravené investice za půl miliardy korun. Sklárny, které majitel Wikovu Martin Wichterle spoluvlastní, ale tak pozitivní vyhlídky nemají. „Učinili jsme celou řadu opatření, mezi kterými bylo i propuštění třetiny zaměstnanců. Celkově nás to vyšlo na desítky milionů,“ říká Wichterle, vnuk slavného vynálezce čoček.
Jako šéf Hospodářské komory je i poradcem prezidenta, spolupráce s Hradem mu dává možnost vyjadřovat se otevřeně i k problematickým věcem. „Přiznávám, že vrátit se na čínský trh se nám moc nedaří. Očekávání okolo čínských investic se nenaplnila, ale věřím, že se oživí,“ říká prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.
Filipínský prezident Duterte hodlá naverbovat 40 tisíc nových vojáků. Američané po pěti letech poprvé navýšili rozpočet na obranu. Haiti chce obnovit armádu, kterou před dvaceti lety rozpustilo. Ve světě rostou výdaje na zbrojení kvůli strachu z teroristů, Ruska či Severní Koreje.