kolik statu sousedi s cinou - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kolik statu sousedi s cinou, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Během českého předsednictví v Radě Evropské unie měl zásadní podíl na uzavření klíčových dohod týkajících se snížení spotřeby či společných nákupů plynu. Nyní se chystá společně s prezidentem Petrem Pavlem na summit NATO ve Vilniusu, kde Česko plánuje podpořit členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. „Pokud bychom Ukrajincům tuto vizi sebrali, šla by jejich morálka dolů a to si nemůžeme dovolit,“ říká v rozhovoru pro E15 šéf zahraničního odboru na Pražském hradě Jaroslav Zajíček.
Česko má od ledna novou klíčovou funkci, která se svou důležitostí vyrovná některým ministrům. Misí poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara je, aby země byla čitelným partnerem pro spojence, což se v předchozích letech i kvůli rozdílné diplomacii Hradu a vlády nedařilo. „Velmoci mohou změnit svůj názor ze dne na den a všichni ostatní je musejí brát vážně. Ve chvíli, kdy svůj názor mění ze dne na den země malé a střední, tak výsledkem je, že vás nikdo nebere vážně,“ vysvětluje v rozhovoru pro E15.
Argumenty většiny opozičních politiků, že je správné dávat každému, dláždí podle ekonomky Jany Matesové řeckou cestu, tedy scénář, který před lety přivedl jihoevropskou zemi na pokraj státního bankrotu. „Řecká cesta je o tom, že z jakýchkoliv důvodů, třeba morálně úžasných, sociálně jistě obhajitelných, si jednoho dne společnost zvykne na to, že veřejné rozpočty mají dávat na všechno, i když na to nemají,“ říká někdejší zástupkyně České republiky ve Světové bance a upozorňuje, že zbavit se takového návyku ...
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Postavit jedno patro trvá na staveništi obvykle měsíc. „S využitím prefabrikace to díky našemu know-how ve Finsku zabere pouhý týden, i když používáte stejné materiály jako při tradičních postupech,“ popisuje generální ředitel finské stavební a developerské skupiny YIT Markku Moilanen. Kromě času je výhodou také úspora pracovních sil a větší přesnost na stavbě i nižší zátěž pro životní prostředí.
Válka na Ukrajině výrazně promění směr, kterým se vydá evropská energetika. Mnohem víc než o ekologii půjde o zvýšení energetické bezpečnosti. „Je naším úkolem – a napříč celou Unií – minimalizovat objem peněz, které posíláme Vladimiru Putinovi na vraždění lidí v Evropě,“ říká Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost. Dovoz ruského plynu by se proto podle něho měl co nejdříve minimalizovat, a to i přesto, že to bude extrémně složité a drahé.
Evropské ocelářství loni zažilo velmi atypický rok. Před rekordním zdražováním ho zachraňovala neutuchající poptávka. Nadcházející roky ale tak pozitivní být nemusí, varuje šéf Třineckých železáren Jan Czudek, který kritizuje energeticko-klimatickou politiku Evropské unie. „Pokud chce Evropská komise vodík v ocelářství, musí si uvědomit, že celá výroba Temelína padne na naše provozy,“ řekl.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se Česko i svět letos začnou vracet k životu jako před pandemií koronaviru. Za prvořadý považuje restart tuzemské ekonomiky a hledání obchodních příležitostí v Asii a v Severní Americe. „Jakkoli je dobře, že jsme provázáni s evropskými trhy, chceme diverzifikovat spolupráci se státy, kde máme velký potenciál do budoucna, a to nejen v obchodu, ale i ve vědě,“ říká.
Díky svobodě pohybu mohl poznávat desítky zemí světa, psát cestopisy, přednášet. Tomu učinila pandemie přítrž. Byť lze s četnými omezeními dál cestovat, na svou příští pouť se cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura vydá nejdříve příští rok v létě. „Česko je velmi bezpečná země, nesmíme ale zavírat oči před závažnými problémy. Čtvrt milionu dospělých lidí žije v dluhové pasti. To je strašlivé. Svobodná země je fajn, v exekuci si ji ale dvakrát neužijete,“ říká Zibura.
Několik týdnů probíhaly v Polsku protesty po vynesení verdiktu ústavního soudu, podle něhož je přerušení těhotenství i v případě vážných vývojových vad plodu porušením ústavy. Povoleny měly zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění, či incestu. Vláda v reakci na protesty zákon odložila. I tak ale nadále Polkám v mnoha případech nezbývá nic jiného, než využít nelegální možnosti potratu v domovské zemi, nebo vycestovat do zahraničí včetně...