Komentáře a názory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Komentáře a názory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Od jedné krajnosti ke druhé. Změny buď jen kosmetické, anebo příliš radikální. Zhruba tak se jeví dvojice vládních návrhů na úpravu volebního zákona po zásahu Ústavního soudu.
Nejdříve to bylo u zbývajících zavřených obchodů. Možná je otevřeme, znělo z části vlády. V žádném případě, ozývalo se jejího druhého konce. Premiér jakožto hlava exekutivy a de facto nejmocnější politik v zemi…neměl názor.
Bývalý poslanec a ministr financí Ivan Pilný opouští hnutí ANO. Stěžuje si na nedostatek demokratické diskuze a výměny názorů v Babišově spolku a na karanténu, která na něho byla uvalena. Fajn. Dobré ráno, pane Pilný, dejte si kafe a sváču a vítejte v realitě.
Volební pravidla nejsou jen nudná matematika. Ukazuje se to i při průběhu stranických vyjednávání, při nichž se hledá rychlá zákonná záplata na díry, které v mechanismu přerozdělování hlasů získaných v parlamentních volbách udělal Ústavní soud.
Co dělat? „Leninská“ otázka má po verdiktu Ústavního soudu jednoduchou odpověď. Zrušené pasáže volebního zákona rychle nahradit novými. Tak jednoduché to ale není. Nejen kvůli šibeničnímu termínu a názorově roztříštěnému Parlamentu.
V nedávném článku v deníku The Guardian dochází pravidelný přispěvatel Timothy Garton Ash k závěru, že Británie po brexitu musí uplatňovat politiku spolupráce s Evropskou unií, založenou na „důvěře, dobré vůli, jasné komunikaci a časté interakci“. Vláda Borise Johnsona má evidentně poněkud odlišný názor než Garton Ash, který brexit důsledně kritizuje.
Jde to postupně, předvídatelně a podle očekávání. Přesto je zjevné, že na poli české stranické politiky dochází k možná nejdramatičtějším změnám od listopadu 1989.
Český parlament zažil přelomový okamžik. Poslanec Lubomír Volný (nez.) neunesl vypnutí mikrofonu, když začal osobně urážet předsedajícího sněmovny Tomáše Hanzela (ČSSD), a tak se rozhodl, že promluví přímo do Hanzelova mikrofonu. To vyústilo ve fyzickou potyčku mezi zákonodárci, kteří projednávají žádost vlády o prodloužení nouzového stavu.
Každý americký prezident musel řešit náročné úkoly, které odrážely problémy jeho doby. Horké války vystřídala válka studená, přicházely krize ropné i finanční, George Bush mladší byl krátce po nástupu do funkce vystaven zkoušce v podobě bezprecedentního teroristického útoku. Nastupující šéf Bílého domu Joe Biden zdědil těžké břemeno v podobě koronakrize a jejích hospodářských a sociálních dopadů.
Pouhý týden před inaugurací nově zvoleného prezidenta Joea Bidena nemají Spojené státy jasno v tom, zda současná hlava země Donald Trump do té doby setrvá ve funkci. Demokraté chtějí, aby Trump předčasně skončil a byl potrestán v souvislosti s nepokoji, které ve Washingtonu vypukly minulý týden. Navíc panují obavy, že násilnosti by mohly provázet i slavnostní akt uvedení nového prezidenta do úřadu.