komunální volby 2018 praha 3 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu komunální volby 2018 praha 3, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Prezidentské volby 2023 jsou v plném proudu. V sobotu 28. ledna se dozvíme volební výsledky druhého kola a také informaci, kdo bude nový český prezident. Jakým způsobem volba probíhá a kde můžete odevzdat hlas svému favoritovi? Kde můžete volit, kam se vydat do volební místnosti a jaká je adresa vašeho volebního okrsku?
O primátorský řetěz se v Praze hlásí několik kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský, poslanec Patrik Nacher (ANO), urbanista Petr Hlaváček (STAN) nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Soliadarita).
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
Česko se chystá na komunální volby v pátek a sobotu 23. a 24. září. Za méně než dva měsíce si tak lidé zvolí nová vedení svých obcí a měst. Z analýzy webu E15 vyplývá, že se komunální politika v posledních čtyřech letech významně stabilizovala. Zatímco po komunálních volbách v roce 2014 se koalice rozpadla v každém třetím okresním městě, v končícím volebním období to bylo pouze v každém pátém. Při sestavování vládnoucích koalic se také o něco méně obcházeli vítězové voleb, a to jen zhruba v šestině případů...
V rozloze, počtu obyvatel nebo HDP na obyvatele se s Prahou nemůže měřit žádné české město. Jeden důležitý ekonomický ukazatel, který politici akcentují před letošními komunálními volbami, však srovnání snese. Jde o podíl investic na celkovém rozpočtu. Právě Brno tradičně soupeřící s Prahou tento závod jasně vyhrává. Zatímco metropole vynakládá na nové dopravní nebo kulturní projekty pětinu peněz, s nimiž hospodaří, druhé největší město v zemi investuje více než třetinu.
Praha zažije inflační paradox. Zatímco na jedné straně díky zvyšování cen získá v příštím roce na daních rekordní příjmy, dražší energie, stavební práce a další vyšší náklady významně zatíží výdaje města. „V první řadě se to dotkne dopravního podniku, kde hrají roli kromě elektřiny, plynu a tepla i ceny pohonných hmot, především AdBlue,“ říká pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
Skupina SPGroup byznysmena a politika Pavla Sehnala má za sebou těžký rok, v němž podle předběžných odhadů mohla prodělat až 150 milionů. Přesto se chystá na další růst, a to v oblasti hotelnictví. „Nyní jsme v úzkém jednání o převzetí jednoho rakouského hotelu,“ říká Sehnal s tím, že akvizice by pravděpodobně přesáhla 200 milionů korun.
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
Velká česká města čeká složitý rok. Kvůli daňovým změnám přijdou o stamiliony korun, jen tak zřejmě nezmizí vládní restrikce omezující život obyvatel i firem a váznou také dodávky vakcín. Samosprávy budou muset šetřit, i když stát provozní úspory nechystá. „Propad příjmů se primárně pokusíme nahradit úvěrem a prodejem zbytného majetku města,“ říká primátorka města Brno Markéta Vaňková.