komunální volby 2018 pravidla - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu komunální volby 2018 pravidla, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Bytovou krizí vedle Prahy trpí i Bratislava. Ve své správě má přitom slovenské hlavní město ještě méně bytů, řádově jen stovky. Bratislavský primátor Matúš Vallo proto změnil způsob jednání s developery a nabídl jim výhodnou změnu územního plánu výměnou za předání určitého počtu bytů do městského majetku. „Je neuvěřitelné, kolik developerů o to má zájem. Už máme díky tomu sto bytů od Penty a J&T, a to prakticky v centru města,” říká Vallo, který bude na konci října ve slovenských komunálních volbách ...
Novým švédským premiérem bude šéf konzervativní Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson. V dnešním hlasování o tom rozhodl parlament. Kristerssonova strana byla součástí opozičního pravicového bloku, který vyhrál zářijové parlamentní volby. Vládnout bude s podporou protiimigrační strany Švédští demokraté, kteří tak budou mít poprvé přímý vliv na vládní politiku..
Praha je specifický žánr komunální politiky a oblíbené klišé praví, že pražský primátor je významem na úrovni ministra. Není, ale politici to tak mají rádi a my je u toho můžeme nechat. Do voleb zbývají necelé dva týdny a politické střety se začínají personifikovat. Svoboda s Nacherem proti Hřibovi, ten kontruje přirovnáním svých oponentů k prasečí chřipce, pěkná bramboračka. Kampaň se vede na jménech, kterých strany nedokázaly vygenerovat zase tolik, a tak si s trojicí lídrů musíme neradi vystačit.
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
Ani po 23 letech nebude mít Praha nový územní plán. Rok 2023, který byl už několikátým termínem pro vstup připravovaného Metropolitního plánu v platnost, se po zaslání tisíců připomínek k návrhu tohoto klíčového dokumentu stává opět nereálným. V rámci takzvaného veřejného projednání se do konce letošního června ozvalo s výhradami dohromady ještě více občanů, městských částí či organizací než v prvním kole připomínkování v roce 2018. Vypořádání připomínek tehdy zabralo čtyři roky.
Zásadní dokument plánování Prahy překročil další milník. Metropolitní plán se dostal do veřejného projednání a Pražané mají možnost svými připomínkami ovlivnit jeho podobu. Obsáhlý dokument složený z řady výkresů, textové části a z obsáhlé legendy nasměruje rozvoj Prahy novým směrem. Co všechno ještě stojí v cestě jeho schválení, kdy má začít plán platit nebo jak podat přípomínku se dočtete v článku.
V Centru architektury a městského plánování začíná výstava To je plán, která veřejnosti představí podobu nového územního plánu Prahy. Metropolitní plán určí, jak se bude v příštích letech stavět v hlavním městě, a nyní jde do druhého veřejného projednání, v jehož rámci může veřejnost podávat své připomínky až do konce června. Nově k tomu může využít i Portál Pražana, který by měl značně urychlit následné třídění a vyhodnocování.
Praha zažije inflační paradox. Zatímco na jedné straně díky zvyšování cen získá v příštím roce na daních rekordní příjmy, dražší energie, stavební práce a další vyšší náklady významně zatíží výdaje města. „V první řadě se to dotkne dopravního podniku, kde hrají roli kromě elektřiny, plynu a tepla i ceny pohonných hmot, především AdBlue,“ říká pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě).
Skupina SPGroup byznysmena a politika Pavla Sehnala má za sebou těžký rok, v němž podle předběžných odhadů mohla prodělat až 150 milionů. Přesto se chystá na další růst, a to v oblasti hotelnictví. „Nyní jsme v úzkém jednání o převzetí jednoho rakouského hotelu,“ říká Sehnal s tím, že akvizice by pravděpodobně přesáhla 200 milionů korun.