komunální volby most - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu komunální volby most, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejdřív „rychlých“ 860 milionů ze státního rozpočtu, pak 25 miliard korun vyjednaných evropskými komisaři. Velké plány pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který na počátku ruské invaze sliboval nemalé peníze na výstavbu bytů pro ukrajinské uprchlíky a podporu jejich ubytování, se nenaplnily. Podle dat neziskové společnosti Člověk v tísni mezitím hrozí uprchlíkům bezdomovectví.
První týden svého mandátu strávil staronový pražský primátor Bohuslav Svoboda ve sněmovně plněním poslaneckých povinností. Přesto je přesvědčen, že Prahu povede bez nesnází, naopak chce svou pozici využít i při jednání s ministerstvy. „Je důležité být na magistrátu, ale i v Poslanecké sněmovně. Musíte mít možnost s těmi lidmi komunikovat, chodit do výborů, přesvědčovat poslance,“ říká Svoboda.
Bytovou krizí vedle Prahy trpí i Bratislava. Ve své správě má přitom slovenské hlavní město ještě méně bytů, řádově jen stovky. Bratislavský primátor Matúš Vallo proto změnil způsob jednání s developery a nabídl jim výhodnou změnu územního plánu výměnou za předání určitého počtu bytů do městského majetku. „Je neuvěřitelné, kolik developerů o to má zájem. Už máme díky tomu sto bytů od Penty a J&T, a to prakticky v centru města,” říká Vallo, který bude na konci října ve slovenských komunálních volbách ...
Vítěz komunálních voleb ve velkých městech – vůči centrální vládě opoziční ANO – má šanci získat kontrolu nad více než polovinou z 27 radnic, v jejichž čele je primátor. Ze čtyř největších měst už hnutí získalo primátorské řetězy v Plzni a Ostravě, v Praze a Brně jednání stále pokračují. Regionální buňky ODS, lidovců a TOP 09 se přitom docela často neřídí doporučením šéfů těchto vládních stran, aby s ANO do svazků nevstupovaly.
Senátní volby se konají každé dva roky, ale jen v jedné třetině volebních obvodů. To znamená, že každý volič hlasuje v senátních volbách pouze jednou za šest let. Letošní volby do Senátu proběhly 23. a 24. září 2022 společně s komunálními volbami. Druhé kolo probíhá v pátek 30. září a v sobotu 1. října.
O primátorský řetěz se v Praze hlásí několik kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský, poslanec Patrik Nacher (ANO), urbanista Petr Hlaváček (STAN) nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Soliadarita).
O Česku se často mluví jako o zemi montoven, kde se daří nízko kvalifikované práci. Sociolog Josef Bernard, který se věnuje výzkumu venkovských oblastí a periferií, ale namítá, že o montovnách lze mluvit jen v případě českého venkova, tuzemská města jsou naopak od průmyslu téměř odproštěna. Proto po pádu komunismu na venkovské oblasti dopadl rozpad tuzemského průmyslu výrazně více. „Existují území, kde rozpad průmyslových podniků vytvořil ekonomické vakuum v podobě nezaměstnanosti, chudoby a také odchodu ...
Týden před komunálními volbami dodali představitelé hlavního města na poslední jednání rady hned několik důležitých materiálů. Ty nejzásadnější se týkají Holešovické tržnice, rozsáhlého brownfieldu kolem nákladového nádraží na Žižkově nebo podoby petřínské lanovky. Důležité je také schválení podkladů k další lince metra. Na metro D by totiž chtěla Praha rovnou navázat výstavbou okružní linky metra O.
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
Odkládání platnosti nového stavebního zákona, nevýhodný mechanismus přerozdělování daní a z něj plynoucí nedostatek peněz pro Prahu a také rozdílné představy politické reprezentace, která se po čtyřech letech střídá v čele města. Největší brzdy bytové výstavby i velkých infrastrukturních projektů pojmenovávají koaliční a opoziční strany ve vrcholící volební kampani v téměř bezvýhradné shodě. Pozornost developerů se spíše než k zářijovému hlasování upíná k vládě. Firmy volají po nových paragrafech, které by...