konec roamingu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu konec roamingu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přechod na elektromobilitu nenabízí nové podnikatelské příležitosti jen samotným výrobcům a prodejcům aut. Budování a provoz elektronabíječek je však zatím poměrně nákladné a komplikované a profit z nich lze očekávat až za delší období.
Tak dlouho vláda slibovala občanům čtvrtého mobilního operátora, až nakonec žádný nepřišel. Vládě to ale zjevně nevadí, neboť ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, ale i premiér Andrej Babiš začali výsledek aukce okamžitě označovat za skvělou zprávu a jejich úspěch. Chápu, že komunikace politiků je obor celkem kreativní, ale tohle předčilo všechna očekávání.
Očekávaný příchod silného čtvrtého operátora a s ním spojované zlevnění mobilní dat se zřejmě komplikuje. Společnost ČEZ, jeden z potenciálních kapitálově silných uchazečů, se rozhodla na poslední chvíli aukce na kmitočty 5G sítě, která měla vytvořit pozici pro nového operátora, nezúčastnit. Do dražby, která finišuje v těchto dnech, se tak kromě stávajících na trhu již působících operátorů nejspíš zapojí jen menší hráči.
Čeští politici začali naplno věřit fikci, že 5G aukce přinese vstup čtvrtého operátora a ten zajistí lepší ceny služeb pro nás všechny. Jako pohádka pro lidi je to dobré. Z ekonomického pohledu je však 5G aukce především soutěží na globálních finančních trzích o to, kdo je ochoten v Česku investovat desítky miliard korun do 5G. Proč tedy nikde nevidíme frontu natěšených zahraničních investorů, kteří se chtějí účastnit pohádkových výnosů v českých mobilních sítích?
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce rozdělí rádiové kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3400-3600 MHz. Samotná aukce by se zřejmě měla uskutečnit na podzim. Na podmínky připravované soutěže si už dříve stěžovali tuzemští operátoři. Vodafone je kritizoval i dnes, T-Mobile plánuje zvážit další kroky, včetně možných žalob. Společnost O2 si chce podmínky nejprve prostudovat.
Telekomunikační společnost O2 v letošním prvním pololetí navýšila čistý zisk o 2,8 procenta na 2,675 miliardy korun. I přesto se ovšem na výsledcích negativně projevila koronavirová krize, když ve druhém kvartále výnosy stagnovaly. Během pandemie klesly zejména příjmy z roamingu a prodeje telefonů, jejich výpadky naopak kompenzovala vyšší spotřeba mobilních a internetových dat. Konsolidované provozní výnosy společnosti vzrostly na 19,326 miliardy korun, což je o 1,8 procenta meziročně více, uvedl operátor.
Přibližně půlroční zpoždění nabera aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G na konci června. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by ji měl vypsat na konci června. Veřejnou konzultaci nově navržených podmínek spustí 16. března. Na připomínky budou mít operátoři měsíc. Do státního rozpočtu by aukce měla podle předpokladů přinést minimálně šest miliard korun.
Příchod čtvrtého operátora a nastartování rozvoje 5G sítí v Česku nemusí probíhat tak rychle a hladce, jak vláda plánuje. Stát by měl podle dokumentu schváleného kabinetem vyhlásit aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G letos v prvním čtvrtletí. Zdroje deníku E15 blízké ministerstvu průmyslu a Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) však upozorňují, že ministr průmyslu Karel Havlíček se současným zněním aukce zásadně nesouhlasí.
Tohle tady ještě nebylo, operátor nabízí zcela neomezená data bez dalších příplatků.
Operátor O2 zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 3,4 procenta na 1,3 miliardy korun. Konsolidované výnosy zůstaly meziročně na stejné výši 9,2 miliardy korun. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.