Konec těžby OKD - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Konec těžby OKD, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Více jej nebude, neboť státem vlastněná společnost OKD se je rozhodla definitivně zavřít. Podívejte se na fotografie industriálního prostředí darkovské šachty od Viktora Máchy i na další snímky.
V kladensko-slansko-rakovnické pánvi se původně těžilo černé uhlí, a to již od začátku devatenáctého století. To ale postupem času zcela ustoupilo ekonomicky zajímavější surovině, hornině lupek, která slouží k výrobě žáruvzdorných produktů. V hlubinných šachtách tak budou horníci těžit pouze na Ostravsku.
Z 1770 zaměstnanců těžební společnosti OKD, která na konci února kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu černého uhlí v karvinských dolech ČSA a Darkov, přejde 493 z nich pod státní podnik Diamo. Se zbývajícími 1277 lidmi bude rozvázán pracovní poměr, uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.
Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do roku 2035 dosáhnou zhruba 14,5 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který v pondělí projedná vláda. Nejvíce peněz, 22 procent, připadne na čerpání důlních vod a metanu, zhruba pětina půjde na likvidaci areálů. Třetí největší položkou je se 16 procenty vyplácení odstupného. Studie nezahrnuje náklady vzniklé po roce 2035 související zejména s problematikou důlních vod a výstupu důlních plynů na povrch. Jednotlivé ...
Ekonomice nejvíc škodí nejistota, upozorňují už delší dobu Babišův kabinet nevládní ekonomové. Premiér i ministři si apel vzali k srdci a vyslyšeli je. Po svém. Živnostníci, drobní podnikatelé i velké firmy mají jistotu: nemohou si být jistí ani hodinou a dnem, kdy na ně vláda uhodí s novými opatřeními proti covidové nákaze.
Už za půl roku dojde k ukončení těžby na dvou ze tří posledních dolů černouhelné těžební společnosti OKD. I přestože část zaměstnanců přejde pod státní podnik Diamo, řada pracovníků bude muset nalézt uplatnění jinde. „Nemusejí se obávat, že bychom se o ně nepostarali, s podobnými situacemi počítá kolektivní smlouva a institut hromadného propouštění. Propuštění zaměstnanci budou mít nárok až na jedenáct platů, což je maximum možného,“ ubezpečuje předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.
Jediná černouhelná společnost v zemi, karvinská OKD, už má předběžné odhady nákladů spojených s přerušením těžby. Na základě těchto čísel už aktualizovala letošní plán. Nově předpokládá, že těžba dosáhne zhruba 2,1 milionu tun černého uhlí, což je o bezmála 40 procent méně než loni.
Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. Napsala to MF Dnes.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Dva ze tří zbývajících černouhelných dolů těžební společnosti OKD už znají termín, kdy v nich horníci nejpozději ukončí těžbu. Zatímco v dole ČSM se teoreticky bude moci fárat i po roce 2021, v dolech Darkov a ČSA se poslední uhlí vytěží buď na konci letošního roku, nebo v únoru 2021. Vyplývá to z dokumentu, který projednávala vláda a na kterém se shodli zástupci společností Prisko, OKD a Diamo spolu s ministerstvy financí a průmyslu.