konflikt v syrii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu konflikt v syrii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Více než procento světové populace žije v současnosti mimo svůj domov v důsledku konfliktu či perzekuce. Počet vysídlených či uprchlých lidí dramaticky narůstá. Mimo jiné i proto, že se jich v posledních letech mnohem méně může vrátit do svých domovů. Mnozí zůstávají bezprizorní celé roky i dekády a mezinárodní společenství neví, co si s nimi počít.
Zahraniční aktivity prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbuzují už delší dobu podezření, že buduje jakousi obdobu osmanské říše. V poslední době jeho snažení o rozšíření vlivu Ankary nabralo na intenzitě, což se projevilo zejména v konfliktu o Náhorní Karabach a ve sporech o těžbu nerostných surovin ve vodách Středozemního moře. Čím je však turecký vládce ambicióznější, tím více nepřátel si vytváří.
Více než týden po uzavření dohody o ukončení konfliktu o Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a arménskými silami stále není jasné, kdo a jak bude v oblasti dohlížet na dodržování míru. Na místě už působí ruští mírotvůrci, Ankara ale v těchto dnech jedná o nasazeních svých vojáků. V regionu mezitím pokračuje masový exodus Arménů.
Právě uplynuly čtyři roky od zveřejnění mimořádně čteného rozhovoru s Andrejem Babišem, který se ještě v roli ministra financí zodpovídal tehdejším redaktorům studentské sekce E15 s názvem The Student Times. Rozhovor připomínáme i z toho důvodu, že Filip Zajíček s Kirillem Ščeblykinem získali za své interview novinářskou cenu za rok 2016, kterou uděluje Nadace Open Society Fund. Následuje dobový text, který vyšel 27. října 2016. Podle řady pozitivních ohlasů tehdy dokázal z Babiše sejmout pečlivě budovanou...
Situace v Náhorním Karabachu je horší, než připouštějí úřady. Obáváme se, že oblast bude s pomocí Turků dobyta a místní lidé vyhnáni. Arméni se dokonce bojí genocidy, tvrdí novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která s kolegyní Markétou Kutilovou sledovala situaci na místě, a zažila tak na vlastní kůži intenzivní ostřelování karabašské metropole Stěpanakert.
Po více než týdnu bojů o Náhorní Karabach je zřejmé, že eskalace konfliktu je vážnější než dřívější krátkodobé potyčky. Etničtí Arméni bránící neuznanou republiku Arcach, jsou ve složité situaci a je otázka, jestli území bez vnějšího zásahu dokážou udržet. V tuto chvíli přitom není jasné, jestli útoky na cíle v Ázerbájdžánu konflikt ještě více vyhrotí, nebo posílí mezinárodní snahu o dosažení příměří.
O víkendu přešel do horké fáze jeden z nejstarších územních konfliktů světa. Pře Arménie s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach vyústila do neostřejších střetů za poslední roky. Podle dostupných zpráv přišly v neděli o život tři desítky lidí, boje pokračují i dnes. Další vývoj bude zřejmě silně záviset na postoji silných regionálních hráčů – Ruska a zejména Turecka.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Lenka Klicperová a Markéta Kutilová patří k nejznámějším českým novinářkám. Společně vydaly již tři knihy a za svou tvorbu byly několikrát oceněny v soutěži Czech Press Photo. Válce v Sýrii se věnují více než pět let. Konflikt pomalu končí, ale stabilita regionu je v nedohlednu. Stále nejasná je i jeho příčina. Jakou má Sýrie budoucnost? A kam se válka přesunula?
Situace v Sýrii zůstává nestabilní a rozšíření koronaviru v některých oblastech by vedlo ke katastrofě. V Idlibu sice působí islamisté, ale většinu populace tvoří ženy a děti, které potřebují pomoc. Na vývoji v této oblasti z velké míry závisí bezpečnost hranic Evropské unie, domnívá se Lenka Filípková, která se tam podílí na řízení programů organizace Člověk v tísni.