kontejnérové lodě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kontejnérové lodě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Podívejte se na devět největších lodí různých kategorií. Od největší jachty, přes výletní loď až po nákladní a armádní plavidla. Nechte se fascinovat tím, co všechno se udrží na vodě.
Již tak komplikovaný globální logistický řetězec má dostat další ránu. Mezinárodní námořní organizace IMO fungující pod OSN zveřejnila strategii, podle níž mají námořní lodě snížit rychlost plavby. Má se tak snížit množství emisí skleníkových plynů z námořní dopravy.
Nulová tolerance covidu a série lockdownů drtí čínskou ekonomiku. Průmysl poklesl v dubnu o tři procenta meziročně, maloobchod dokonce o 11 procent. Dopad, jaký má zpomalení v Číně na světovou ekonomiku, je jasný. Jednak přes dodavatelské řetězce (zavřené přístavy), jednak přes nižší poptávku v Číně. Čína ale prozrazuje ještě jeden zdroj slabší globální ekonomiky.
Česká pošta přestala ode dneška dočasně přijímat všechny druhy zásilek do Číny. Důvodem je nedostupnost leteckého i pozemního přepravního spojení kvůli tamní koronavirové situaci. Zásilky z Číny do Česka pošta však nadále doručuje. Dnes to řekl mluvčí pošty Ivo Vysoudil.
Zboží dodával později, než slíbil, přesto si za své služby mohl účtovat dosud nevídané sumy. V takové situaci se loni ocitl dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk. Firma trojnásobila hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard dolarů, tržby zvýšila o 55 procent na 61,8 miliardy dolarů. S problémy v dodavatelských řetězcích počítá jeden z nejvýznamnějších kontejnerových dopravců na světě i letos.
Katastrofální situace v námořní přepravě nabídla letos investorům pozoruhodný příběh. Dramatický růst účtovaných cen se odrazil v brutálním růstu zisků rejdařů a pak se propsal do burzovního boomu akcií. Zatímco tak Wall Street jako celek letos vynesla v průměru necelých osmnáct procent, akcie rejdařů vynášejí burziánům vysoké násobky tohoto čísla. Burzovní bonanza přitom ještě zdaleka nemusí končit.
Největší námořní kontejnerový přepravce, dánská společnost A.P. Moller-Maersk, se vrhl do byznysu s ekologičtějšími palivy. Dohodl se na koupi podílu ve startupu WasteFuel, podporovaném i Warrenem Buffettem. Nejde přitom o jedinou aktivitu námořního obra na poli zelených inovací, společnost má v plánu další investice do vývoje paliv na bázi odpadů, vodíku či čpavku.
Světové přepravě zboží se stále nedaří vybřednout z postpandemických problémů. Lidé z odvětví připouštějí, že vysoké ceny i dlouhé časy dodávek se mohou protáhnout do Vánoc. Toho se začínají bát obchodníci, a tak raději už nyní rozjíždějí objednávky svátečního sortimentu, které bývají typické až pro konec třetího čtvrtletí.
Obří kontejnerová loď Ever Given se v březnu nechvalně proslavila tím, že nešikovným manévrem zablokovala Suezský průplav, významnou námořní tepnu. Po necelém týdnu se podařilo kanál uvolnit, loď však nikdy do cíle nedorazila. Egyptské úřady ji zajistily a s ní zůstává na místě i posádka. Podobný osud zažívají námořníci po celém světě, někdy uvíznou v cizině i roky.
Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na správu průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí, na což čekalo přes 400 plavidel.