kontejnérové lodě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu kontejnérové lodě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, největší kontejnerový dopravce po moři, se loučí s loděmi poháněnými pouze fosilními palivy. Všechna nová plavidla její flotily budou muset využívat vedle tradičních ropných produktů také uhlíkově neutrální paliva, jako jsou „zelený“ metanol či amoniak. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.
Mimořádných 12 měsíců má za sebou i největší nákladní přístav v Severní Americe. V závěru roku 2020 musela řada lodí při čekání na odbavení kotvit na širém moři. Naopak v první polovině loňského roku se doky potýkaly s nebývalým „odlivem“ nákladní dopravy kvůli opatřením proti koronaviru. Informuje o tom server CNBC.
Na ruském Dálném východě začala stavba jaderného ledoborce, který má být nejvýkonnějším strojem svého druhu na světě. První loď z plánovaných pěti třídy Leader má být v provozu v roce 2027.
Na mořích a oceánech v současné době pluje okolo padesáti tisíc obchodních lodí. Mezi tisícovkami plavidel jsou také kontejneroví obři, měřící i několik stovek metrů. Tato monstra dokáží unést tisíce tun nákladu. Podívejte se na největší z nich ze srovnání pro rok 2019. Žebříček sestavil web Marine Insight.
K elektromobilům by se brzy mohly přidat i elektřinou poháněné tankery. Nová společnost e5 Lab chce jeden takový „bezemisní“ tanker zkonstruovat už do roku 2021. Na jeho vývoji se budou podílet čtyři japonské společnosti Asahi Tanker, Exeno Yamamizu, Mitsui O.S.K. Lines a Mitsubishi, které v rámci e5 Lab spojily své síly, píše server Bloomberg.
České dřevo hledá nové cesty, kterak do Číny. Nyní tuzemské kůrovcové dříví plní kontejnerové lodě poté, kdy se z nich v Evropě vyloží spotřební zboží z Číny. Brzy by se měla začít využívat i cesta vlakem. Stávající možnosti přepravy v Česku pokácených stromů totiž naráží na své kapacitní limity.
Dánská lodní společnost Maersk jako první otestuje plavbu speciální kontejnerové lodi z východní Asie do Evropy Severním ledovým oceánem. Trasu mnozí odborníci považují díky tání ledu za možnou budoucí alternativu Suezskému průplavu.
Zatímco veřejnost se zaujetím sleduje pokroky samořídicích automobilů, americká firma Shone pracuje na autonomních technologiích pro kontejnerové lodě. Cílem však není proměnit je v „bezpilotní“ plavidla, nýbrž usnadnit práci námořníkům a zefektivnit tento způsob přepravy.
Podívejte se na devět největších lodí různých kategorií. Od největší jachty, přes výletní loď až po nákladní a armádní plavidla. Nechte se fascinovat tím, co všechno se udrží na vodě.
Globální obchod se musí vyrovnat s další překážkou. Nadcházející zásadní omezení emisí oxidu siřičitého, které od roku 2020 zavede Mezinárodní námořní organizace, totiž postaví majitelé lodí před dvě volby – buď do svých plavidel nainstalují drahá odsiřovací zařízení, nebo začnou používat paliva s nízkým obsahem síry. Těch je ale nedostatek a cena stoupá.