koronavirus a insolvence - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koronavirus a insolvence, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoká inflace, dražší úvěry, zdražení energií a zvýšení dalších nákladů letos otestuje finanční stabilitu mnoha firem. Trend z loňského roku je varující, počet firemních bankrotů podle studie společnosti CRIF stoupl na čtyřleté maximum. Odborníci poukazují na to, že to bylo v době, kdy stále fungovala řada podpůrných covidových programů, a firem ve finančních problémech bude přibývat. Pomoci by jim měl zákon o preventivní restrukturalizaci, který musí Česko přijmout do července.
Společnost Anygence ze skupiny Natland spojila síly se start-upem Aiolite zaměřeným na zpracování zdravotnických dat. Společně vytvořili medicínskou skupinu Inferity orientovanou na pokročilé diagnostické technologie s využitím umělé inteligence. Jedním z byznysu koncernu jsou testovací místa na covid.
Po roce v pandemii sčítají Němci hospodářské škody a také se ptají, zda se vládní pomoc ekonomice neminula účinkem a jak ji ještě v dalších měsících vylepšit.
Městský soud v Praze vyhlásil úpadek společnosti České aerolinie (ČSA). Návrh na sebe podal sám letecký dopravce. Insolvenčním správcem jmenoval soud karvinskou společnost Inskol. O budoucnosti firmy by měla rozhodnout červnová schůzka věřitelů. Vyplývá to z usnesení soudu, na rozhodnutí upozornil server zdopravy.cz. Letecká společnost má dluhy kolem 1,8 miliardy korun. Provoz zatím dál pokračuje.
Úspory domácností u tuzemských bank loni prudce vzrostly. Jejich objem meziročně vyskočil podle údajů České národní banky o více než dvanáct procent na rekordních 3,06 bilionu korun. Je to nejrychlejší nárůst těchto depozit od roku 1997, kdy Česká republika zažila měnovou krizi.
Společnost Blažek Praha nejprve prošla ochranou před věřiteli a před koncem loňského roku skončila s nesplacenými dluhy za 86,9 milionu korun v insolvenci. Nyní firma zaměřená na pánskou módu prochází reorganizací. Vedle toho však nedotčena funguje její sesterská společnost Vestimentum stejného majitele, která se zaměřuje na státní zakázky.
Řada módních značek, které to na českém trhu vzdaly úplně, anebo přistupují k redukci počtu prodejen své sítě, se postupně prodlužuje. Z tuzemského trhu se stáhla jména jako Promod, Next či Nautica, v insolvenci jsou Blažek a Pietro Filipi, v úpadku skončila Kara Trutnov. Propady tržeb v módě se za loňský i počínající letošní rok počítají na desítky procent.
Podnikatel Michal Mička poslal do insolvence své tři firmy, které se zabývaly prodejem módních značek Pietro Filipi a Kara. V součtu dluží zbankrotované společnosti ze skupiny C2H kolem 722 milionů korun. Hlavním věřitelem je Česká spořitelna. Z krachu Mička viní mimořádná opatření proti pandemii. Jednání o příchodu investora byla neúspěšná.
Novým majitelem ostravské společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) se stane společnost Skatlop. Podnik získala ve veřejné dražbě, když nabídla nejvyšší cenu. Zaplatí za něj přes 1,2 miliardy korun, informoval insolvenční správce Lukáš Zrůst.
Dlužníci si loni mohli oddechnout. Úvěrová a insolvenční moratoria i vládní podpůrné programy pomohly k tomu, že meziročně bylo zahájeno o pětinu méně exekucí. Exekutoři jich loni nově zahájili necelých 408 tisíc, nejméně za posledních jedenáct let.