koronavirus oběti - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koronavirus oběti, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve věku 84 let zemřel filozof, pedagog, někdejší poslanec a ministr školství Jan Sokol. Pandemii koronaviru považoval za významnou hrozbu pro svobodný svět. „Někdy ani neumíme zjistit, které rozhodnutí bude stát víc lidských životů, a přece se musíme rozhodnout. Proto je parlamentní demokracie nastavena tak, aby o závažných věcech pokud možno nerozhodoval jeden člověk," řekl loni v dubnu v rozhovoru pro deník E15. Nyní jej znovu vydáváme.
Singapur je jedním z premiantů boje proti koronaviru. Městský stát s více než pěti miliony obyvatel za celou dobu pandemie vykázal na šedesát tisíc nakažených a třicítku obětí nemoci. Jedním z důvodů úspěšných statistik je kvalitní trasovaní lidí, kteří přišli s infekcí do styku. Rubem účinné protikoronavirové zbraně je však ztráta soukromí. Vláda navíc připustila, že data z trasování mohou sloužit i policii, což obavy obyvatel ještě více posílilo.
Oči celého světa se budou tento rok upírat zejména k nastupujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi. Nástupce Donalda Trumpa je však v nelehké pozici, jelikož ho kromě tradičních úkolů čeká i jeden nezvyklý a momentálně nejdůležitější. Musí především zkrotit pandemii koronaviru a poradit si s jejími hospodářskými důsledky. Demokrat přitom Američany varuje, že nejtemnější časy jsou teprve před nimi.
Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem v čínském městě Wu-chan, je zřejmě mnohem vyšší, než uvádějí čínské zdravotnické statistiky. Podle studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by infikovaných mohlo být až desetkrát více, napsala agentura AFP. Wu-chan byl prvním městem na světě, kde bylo počátkem roku zaznamenáno velké ohnisko nového koronaviru.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Česko má relativně nejvíce případů nemoci COVID-19 ze všech zemí světa. Celkový počet potvrzených případů na milion obyvatel dosahuje více než 52 tisíc. Navzdory tomu má v Česku pandemie relativně méně obětí než v jiných zemích.
Evropské země před Vánocemi obtížně hledají cestu, jak lidem dopřát co nejnormálnější svátky a zároveň nezpůsobit další nárůst šíření nákazy COVID-19. Aktuálně se zpřísňují opatření například v Německu a na Slovensku. Celkově jsou však vlády stále méně ochotné zavádět včas nepopulární a ekonomicky bolestivá opatření. Evropané jsou z restrikcí unavení a klesá ochota přísná pravidla dodržovat.
Farmaceutická společnost Pfizer jako první požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení mimořádného nasazení své vakcíny proti COVID-19. S odkazem na vyjádření vedení firmy to napsala agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní krok k možnému ukončení současné pandemie, která si jen v USA vyžádala přes čtvrt milionu obětí.
Málokterou zemi sledují média v souvislosti s koronavirem tak přísně jako Švédsko. Země na jaře vybočila z řady států, které s pandemií bojují přísnými pravidly a lockdowny. Čekalo se proto, jak bude švédská taktika mírnějších omezení vykoupená vyšším počtem obětí vypadat na podzim. Nyní, kdy se počet obětí opět stoupá, je jisté, že se skandinávská země druhé vlně nevyhne.
Krizová situace vyžaduje rozhodné, důvěryhodné a respektované politické vůdce. Případně je vytváří. V současných vládních poměrech to ale nevypadá ani na jedno. Není se pak čemu divit, že od přírody reptající český národ reptá i u těch restrikcí, které jsou možná rozumné a v zahraničí procházejí vcelku snadno. Především tím ale vzniká v české vrcholné politice vakuum. Což může být šancí na lepší alternativu, ale i nebezpečím.