koronavirus švédsko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koronavirus švédsko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Spojené království zažívá poprvé od roku 2004, kdy došlo k dosud největšímu rozšíření EU, pokles v počtu zahraničních přistěhovalců. Podle serveru Migration Observatory, který spravuje Oxfordská univerzita, opustilo Británii během prvních tří čtvrtletí loňského roku přes milion migrantů. To je zhruba deset procent všech cizinců trvale žijících v zemi. Většina Čechů se však rozhodla na ostrovech zůstat.
Druhá vlna koronaviru a znovuzavádění protiepidemickým opatřením jsou hlavní příčinou, proč dál prudce klesají prodeje nových osobních automobilů v Evropské unii. Meziročně propad v lednu činí 24 procent, což představuje necelých 727 tisíc prodaných vozů, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Je to nejhorší lednový výsledek. V Česku byl pokles o něco mírnější.
Od zahájení očkování proti koronaviru se hovoří o tom, že vlastníci potvrzení o ukončené vakcinaci by mohli mít výhody před ostatními. Je to velmi ošemetná záležitost, na které v rámci Evropské unie nepanuje shoda. Zatímco země závislé na turistech vidí v očkovacím certifikátu, průkazu či pasu způsob jak oživit cestovní ruch, podle jiných názorů je tento prostředek diskriminační.
Konflikt mezi Evropskou unií a farmaceutickou společností AstraZeneca o dodávky vakcín proti koronaviru přerostl v posledních dnech do ostré mezinárodní hádky. Tu navíc poznamenal jeden hodně nešetrný diplomatický přešlap předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ačkoli tato epizoda pobrexitové vztahy mezi Bruselem a Londýnem rozhodně nevylepšila, podle expertů se není čeho obávat.
Od pátku se změní pravidla testování na COVID-19 pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států. Po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něho je potřeba reagovat na šíření nových mutací koronaviru. Dosud byla většina evropských zemí v červené barvě značící vysokou míru rizika.
Ačkoli se Češi a nejen oni budou muset v příštích letech zřejmě prokazovat před nástupem do letadla potvrzením o očkování či o testu, víza do většiny zemí na světě mít nemusejí. Spolu s Řeckem, Maltou a s Austrálií má totiž Česko osmý nejsilnější pas na světě, díky kterému se jeho obyvatelé dostanou bez potíží do 184 zemí. Vyplývá to z žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, který každoročně sestavuje britská poradenská firma Henley & Partners.
Rok 2021 se stává rokem velkých šancí – nové vakcíny proti koronaviru by mohly zamezit dalšímu šíření pandemie a nepřímo nastartovat světovou ekonomiku. Zároveň však přinášejí hrozbu nového štěpení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Je zjevné, že rozvojové státy budou mít k vakcínám daleko horší přístup. A rozvinuté země čelí výtkám, že odmítají jejich spravedlivou distribuci v globálním měřítku.
Server E15.cz přináší přehled nejdůležitějších zahraničních zpráv, které vám letos neměly uniknout.
Evropské země před Vánocemi obtížně hledají cestu, jak lidem dopřát co nejnormálnější svátky a zároveň nezpůsobit další nárůst šíření nákazy COVID-19. Aktuálně se zpřísňují opatření například v Německu a na Slovensku. Celkově jsou však vlády stále méně ochotné zavádět včas nepopulární a ekonomicky bolestivá opatření. Evropané jsou z restrikcí unavení a klesá ochota přísná pravidla dodržovat.
Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca v sobotu oznámila, že odkoupí svého amerického konkurenta - firmu Alexion za 39 miliard dolarů, tedy přibližně 848,5 miliardy korun. Část této sumy uhradí v hotovosti a zbytek v cenných papírech. Informuje o tom například agentura Bloomberg. Pro AstraZenecu se jedná o největší transakci od jejího založení v roce 1999. Korporace tím posílí svoji pozici mezi deseti největšími farmaceutickými společnostmi světa.