koronavirus v číně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu koronavirus v číně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úspory domácností u tuzemských bank loni prudce vzrostly. Jejich objem meziročně vyskočil podle údajů České národní banky o více než dvanáct procent na rekordních 3,06 bilionu korun. Je to nejrychlejší nárůst těchto depozit od roku 1997, kdy Česká republika zažila měnovou krizi.
Nouzové stavy, v nichž se Česko nachází s přestávkou už půl roku, přinesly i přísnější sazby za porušování zákonů. Delikventi musejí do vězení i za drobné krádeže. V budoucnu se to má změnit, i když mírnější tresty nemohou očekávat obvinění ze šíření nakažlivé nemoci či z porušení karantény. Lidé se ve spojitosti s pandemií a nouzovým stavem dopustili 28 146 trestných činů, jak ukazují statistiky kriminality Nejvyššího státního zastupitelství, které má deník E15 k dispozici.
Přeprava zboží z Asie do Evropy nadále vázne kvůli velké poptávce a nedostatečné kapacitě lodí a přepravních kontejnerů. Plavidla totiž nyní zůstávají na cestách déle. Čekají zejména v amerických přístavech, kde se vykládka zdržuje kvůli nedostatku personálu a pandemickým opatřením, a nedostává se tak na Evropu. Čeští přepravci hovoří až o měsíčních zdrženích, obchodníci o nárůstu cen. Potíže a zdržování dopravy se navíc začíná přelévat z moře na koleje i do letectví.
Hledáte inspiraci pro své podnikání v současné složité době? Užitečným pomocníkem byl dvoudenní virtuální summit E15. Vybraní řečníci se věnovali novinkám a inovacím ve světě e-commerce, start-upů a technologií. Na zaznam se můžete podívat na webu akce. Summit jsme pro vás živě komentovali a níže shrnuli to nejdůležitější.
Takže si to shrneme, jak říkával kapitán Exner svým poručíkům Beránkovi a Vlčkovi: v Česku už jsme zase nad 15 tisíci pozitivních případů denně, děti se definitivně do škol jen tak nevrátí, vláda chystá tvrdý lockdown, jednotky intenzivní péče jsou plné. Na okrajích republiky vznikají malé jednotky velikosti spádových nemocnic, kde už na nějaký zásah z centra nikdo nevěří. Sledujeme faktický rozklad státu.
Lukrativní zakázka českého výrobce letadel Aircraft Industries v Číně dostává trhliny. Miliardový obchod tradiční tuzemské firmy, který podpořil i prezident Miloš Zeman, zkomplikovala koronavirová pandemie.
Obchody se sportovním zbožím zůstávají kvůli pandemii stejně jako skiareály uzavřené. Odbyt outdoorového vybavení a lyžařských kolekcí oblečení je přes internet mizivý. „Nějakou částečnou státní podporu na nájemné v obchodních centrech jsme získali. Dotace ale pokryjí osmnáct procent nákladů. Chybějí nám vyšší desítky milionů v tržbách,“ konstatuje majitel společnosti Alpine Pro Václav Hrbek.
Největší českou školu pilotů F Air čeká velmi náročný rok. Zahraniční studenti kvůli pandemii sice nedorazili, ale brutální osekávání nákladů jako jinde v letectví se nekoná. „Až krize skončí, musíme být připraveni. Návrat k normálu byl v minulosti vždy velmi rychlý,“ říká ředitel a spolumajitel firmy Michal Markovič. Nedostatek frekventantů ve výcviku profesionálů zatím alespoň částečně vyvažují hobby letci, kterých v pandemii výrazně přibývá.
Čína v lednu ohlásila, že loni její hrubý domácí produkt stoupl o 2,3 procenta. Vzhledem k údajům z dalších zemí za pandemický rok je to mimořádně dobrý výsledek. Neříká ale vše. Magazín Foreign Policy ve své analýze podotýká, že se za ním skrývá hluboká společenská nerovnost a doutnající hospodářské potíže. Nákaza a s ní související opatření dopadly tvrdě na venkov.
Prodej nových automobilů v západní Evropě v lednu meziročně klesl o 25,6 procenta na 762 525 vozů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1990. Vyplývá to ze statistiky německého Centra pro automobilový výzkum (CAR). Propad západoevropského trhu ostře kontrastuje s vývojem v Číně, kde se lednový prodej aut podle údajů svazu PCA zvýšil o 25,6 procenta na 2,18 milionu vozů, uvedla agentura DPA.